Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wystawa porcelany Kolmaru w Lewkowie przedłużona

Dostępna w Muzeum w Lewkowie wystawa porcelany chodzieskiej wykonywanej w czasie II wojny światowej pod znakiem KOLMAR będzie dłużej dostępna dla zwiedzających. Unikatową kolekcję można oglądać do połowy kwietnia.

Jak informuje dyrektor Muzeum w Lewkowie, Sylwia Nowicka, ma bardzo dobrą wiadomość dla osób, które chciałyby jeszcze obejrzeć wystawę chodzieskiej porcelany.

Autor kolekcji Pan Piotr Marzec zgodził się wydłużyć o miesiąc jej prezentację w Lewkowie, co więcej, w kwietniu czeka nas oprowadzanie kuratorskie z autorem kolekcji – mówi Sylwia Nowicka. W Pałacu Lipskich można podziwiać porcelanę chodzieską w logo KOLMAR – to blisko 350 elementów porcelany i porcelitu z lat 1939- 1945 produkowanych w czasie II wojny w zakładzie przejętym przez niemieckiego okupanta.

– To unikatowa wystawa. Nigdy dotąd w Polsce nie była prezentowana porcelana Kolmaru w takiej okazałości – mówi autor wystawy Piotr Marzec. – W okresie 1939 – 1945 produkowane były między innymi fasony wcześniej wykorzystywanych form znanych z Fabryki w Ćmielowie i Chodzieży takie jak 520, 510, 600, Lwów, Gładki, Alice, Spała, Feston, Cieszyn, Empire. Produkowany był również fason, który po wojnie nazwano Poznań. Powstawały w tym okresie wazony, patery i inna galanteria porcelanowa. Ciekawostką są zachowane, a produkowane w tym okresie plakietki propagandowe. Jest to wyrób biskwitowy i najprawdopodobniej tworzył dużą kolekcje.

W 1939 r. Niemcy włączyli w swoje granice część ziem polskich, w tym Wielkopolskę, a nazwę Chodzieży zmieniono na Kolmar, powracając do niemieckiej nazwy z okresu przełomu wieków. Niemcy zlikwidowali istniejącą w Chodzieży fabrykę fajansu. Powstało jedno przedsiębiorstwo pod nazwą „Porzellan Steingutfabrik in Kolmar”. Produkcję porcelany unowocześniono zamieniając stare parowe urządzenia na elektryczne. Od 1942 roku wprowadzono produkcję wyrobów porcelitowych. Zmienił się również asortyment produkcji porcelany. W okresie II Wojny Światowej produkowano głównie wyroby techniczne, porcelanę apteczną i wyroby stołowe z grubościennej porcelany tzw. porcelany kantynowej/ restauracyjnej. Niewielki procent całej produkcji stanowiły wyroby cienkościenne, delikatne i bardzo ekskluzywne. W polskich archiwach nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o tym, jakie fasony serwisów obiadowych, garniturów kawowych i herbacianych oraz pozostałych wyrobów porcelanowych były produkowane w tym okresie. Nie znamy też dokładnych ilości wyprodukowanej porcelany. Wszystkie informacje, jakie mamy na temat ówczesnej produkcji, to wyroby porcelanowe które przetrwały do naszych czasów.

Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia 2024 roku.

Tekst i foto: Muzeum w Lewkowie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze