Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wystawa poświęcona ks. Janowi Nepomucenowi Sobczyńskiemu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka we współpracy z Parafią Katedralną św. Mikołaja zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej w 80. rocznicę śmierci ks. Jana Nepomucena Sobczyńskiego, w latach 1901-1942 proboszcza parafii św. Mikołaja w Kaliszu, wielkiego społecznika i zasłużonego bibliofila.

30 marca 2022 r. przypada 80. rocznica śmierci ks. Jana Nepomucena Sobczyńskiego, w latach 1901-1942 proboszcza parafii św. Mikołaja w Kaliszu. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka we współpracy z Parafią Katedralną św. Mikołaja przygotowała okolicznościową wystawę przybliżającą sylwetkę zasłużonego dla naszego miasta kapłana. Ekspozycja będzie prezentowana od najbliższej środy przy Katedrze św. Mikołaja.

W historii parafii i kościoła św. Mikołaja ks. Sobczyński zapisał jako wielki odnowiciel, dbający o każdy, nawet najmniejszy element wyposażenia zarówno świątyni, jak i plebanii. Wśród wielu zasług kapłana warto wspomnieć choćby o upiększeniu kaplicy Matki Bożej Pocieszenia, zwanej przez kaliszan „pod orłami”, do prac przy której zaprosił Włodzimierza Tetmajera.
Wykonane przez krakowskiego artystę polichromie należą dziś do najznamienitszych zabytków miasta. Kolejnym ogromnym przedsięwzięciem podjętym przez ks. Sobczyńskiego była restauracja obrazu „Zdjęcie z krzyża” Petera Paula Rubensa.

Posługę duszpasterską łączył z pracą społeczną. Był m.in. współzałożycielem i członkiem zarządu Biblioteki im. Adama Mickiewicza, Towarzystwa Dobroczynności, Kaliskiego Towarzystwa Oświatowego, Muzeum Ziemi Kaliskiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Książki. Ponadto pozostawił po sobie szereg prac historycznych, w tym „Kronikę kościelną Kalisza” z lat 1901-1938, stanowiącą cenne źródło wiedzy zarówno o życiu miasta, jak i jego mieszkańcach. Ks. Sobczyński znany był także ze swoich bibliofilskich pasji, które znalazły odzwierciedlenie w zgromadzonym przez kapłana arcyciekawym księgozbiorze.

W środę 30 marca o godz. 18.30 ks. prałat Adam Modliński, proboszcz Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu, zaprasza na Mszę Świętą w intencji śp. ks. Jana Sobczyńskiego celebrowaną przez J. E. Biskupa Kaliskiego ks. Damiana Bryla. Słowo o ekspozycji wygłosi Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych MBP, kurator wystawy. Opracowanie graficzne: Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej MBP.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze