Wystawa prof. Koteckiej gości w Covilha w Portugalii

Wystawa prof. UAM dr hab. Beaty Koteckiej „Deconstruction and surrealism II” w Museu de Lanificios Universidade da Beira Interior w Covilha w Portugalii. Towarzyszy pobytowi dydaktycznemu w ramach programu Erasmus. Jej część była prezentowana już również w Sevilli.

Obecna wystawa w Museu de Lanificios Universidade da Beira Interior w Covilha w Portugalii jest poszerzona o wcześniej nie pokazywanych 7 fotografii” – wyjaśnia prof. Kotecka. “Prezentacja odbywa się w zabytkowych pomieszczeniach i trwać będzie do 1 maja. Rzeźby są eksponowane na galerii otaczającej wnętrze kamiennej hali, pośrodku której znajduje się zabytkowa, XIX wieczna, ogromna maszyna parowa. Miejsce to jest inne od miejsc w jakich kiedykolwiek wystawiane były moje prace, jest wystawienniczo trudne, a zarazem bardzo spektakularne.” Obrazują to załączone fotografie. “Gdy otrzymałam propozycje wystawy w pomieszczeniach muzeum, byłam bardzo zdziwiona, że Uniwersytet jest właścicielem muzeum” – mówi artystka. “Dopiero poznanie historii sprawę wyjaśniło. Uniwersytet zajmuje XVIII wieczne budynki manufaktury włókienniczej, natomiast muzeum jej najcenniejszy historyczny obiekt, budynek hali maszyny parowej. Stare budynki przemysłowe będące znaczną częścią dziedzictwa przemysłowego zlokalizowane w dzielnicach południowych Covilha zostały zrewitalizowane. Przyniosły miastu ogromne korzyści pod względem urbanistycznym, kulturowym i społecznym.”

Beira jest regionem Portugalii, a Uniwersytet w Covilha głównym ośrodkiem akademickim tego obszaru. “Moja pasja syntetyzowania zjawisk otaczającego świata i ich artykulacja w autorskiej formie rzeźbiarskiej, zainicjowana została w Pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. A. Jocza” – mówi prof. Kotecka. “Zarówno w Hiszpanii, w jej południowej części, jak i w środkowej Portugalii tego typu forma cieszy się dużym zainteresowaniem. Fantastycznie rzeźbiarsko-architektoniczny, piętrzący się krajobraz Covilha doskonale współbrzmi z klimatem mojej formy organicznej. Miejsce wystawy, Muzeum Wełny, skłoniło mnie do refleksji, że moja twórczość w istotnej części też zajmuje się przetwarzaniem włókna, prawda, że innego rodzaju, bo szklanego i zupełnie innymi metodami niż dzianie i tkanie, ale ma wspólny pierwiastek z tradycyjnym włókiennictwem.” Wystawa prof. Koteckiej zagości dłużej w  Museu de Lanificios Universidade da Beira Interior w Covilha, bowiem cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zaproszenie do wystawiania swoich prac otrzymali także inni pracownicy WP-A UAM.

 

Źródło: WP-A UAM

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Świadkowie zdarzenia poszukiwani!

29 maja 2022

Policjanci z Zespołu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu...

czytaj więcej»

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

29 maja 2022

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a...

czytaj więcej»

Festiwal w Żelazkowie

28 maja 2022

Już jutro w Żelazkowie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i...

czytaj więcej»

Płyty, winyle i kasety z całego świata w galerii Amber

28 maja 2022

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski zawitali dziś do Galeria...

czytaj więcej»

W muzycznym świecie zwierząt

28 maja 2022

Czy spotkaliście kiedyś w filharmonii kangury, żółwie albo kukułkę? Może...

czytaj więcej»

Dzień Dziecka w mieście!

28 maja 2022

Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami! Z tej...

czytaj więcej»