Wystawa prof. Koteckiej z WP-A UAM w Ammanie

"Po drugiej stronie horyzontu" to tytuł wystawy prof. UAM dr hab. Beaty Koteckiej, którą otwarto 31 maja w Art Gallery University of Jordann School of Art and Design w Ammanie. Artystka przedstawiła swe prace w ramach program Erasmus Teaching Mobility.

Wystawa “Po drugiej stronie horyzontu” jest projekcją wyobrażeń artystki i przeczuć o kraju, miejscu i ludziach, których jeszcze nie zna. “Jedna część to moje nowe poszukiwania formalne i ich transpozycja graficzna, druga część to apendiks wizualny prezentujący prace z wcześniejszych wystaw” – wylicza. “Na miejscu w School of Art and Design okazało się, że było to dobre rozwiązanie. Miejsce wystawy to ogromna przestrzeń; około 50 m długości i około 15 szerokości,  przedzielona wzdłuż 2,5 metrowej wysokości ścianą wystawową z licznymi zatokami.  Przy montażu pomagali pracownicy naukowi, studenci i pracownicy techniczni. Było to bardzo miłe, chociaż wystarczyłyby w zupełności 3 osoby. Moja wystawa zajęła około 1/4 powierzchni. Resztę zajęła wystawa semestralna prac studenckich.”

Otwarcie wystawy zgromadziło ogromną rzeszę osób oglądających, jak również ją tworzących. “Wernisaż rozpoczął opiekun galerii, który poprosił mnie o zabranie głosu i omówienie wystawy” – wspomina prof. Kotecka. “Po mnie głos zabrał Dziekan Wydziału. Wystawę podsumował krytyk, historyk i teoretyk sztuki, semiolog profesor Mazen Hamdi Asfour.  Po części <nieruchomej>, gdy wszyscy stojąc słuchali poszczególnych wystąpień, zgodnie z tamtejszym zwyczajem podchodziłam do kolejnych prac i omawiałam każdą z osobna oraz odpowiadałam na pytania. Było ich sporo, gdyż zgromadzili się chyba wszyscy artyści z wydziału.”

Akceptacja na moją mobilność na University of Jordan w Ammanie, a dokładnie na wydział School of Art and Design nastąpiła trochę nieoczekiwanie w kwietniu tego roku” – wspomina prof. Kotecka. “Wystawę traktuję jako wsparcie dla prowadzonych zajęć dydaktycznych. Jest to wysiłek, który obciąża tylko mnie osobiście w przeciwieństwie do wystaw organizowanych przez instytucje, gdzie jest on rozłożony na grupę osób przygotowujących logistykę, pakowanie, promocję, korespondencję itd. Rzeźby możliwe do przewiezienia znajdują się aktualnie na wystawie w Portugalii – zauważa. “Ponadto zapakowane do transportu ważą ponad 200 kg, ich przewóz byłby zbyt kosztowny.  Jordania jest poza Unią Europejską,  a więc doszłaby odprawa celna, związane z tym kłopoty, pojawiły się opóźnienia. Jedynym rozwiązaniem było zabranie całej wystawy ze sobą.  Ale jak rzeźbiarz ma zmieścić swoją twórczość w jednej walizce ważącej nie więcej niż 20 kg, której wymiary też są określone? Na szczęście technologia,  w której tworzę, jest lekka – opowiada. – Szybko skończyłam nową rzeźbę, nad którą od jakiegoś czasu pracowałam oraz związany z nią zestaw fotografii wykonanych na tkaninach tworzących spójną całość.

Mazen Hamdi Asfour  jest profesorem historii sztuki i estetyki sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych i Wzornictwa Uniwersytetu Jordńskiego. Spędził wiele lat we Florencji i Bolonii, studiując „ muzeologię ”, krytykę sztuki , estetykę i semiologię między innymi u profesora Umberto Eco.  Uczestniczył w procesie tworzenia nowego Wydziału Sztuk Pięknych i Projektowania jako Członek Wyższego Komitetu Założycielskiego Uniwersytetu w Ammanie. Jak mówi prof. Kotecka, uważa on, że studia nad sztuką odgrywają kluczową rolę w promowaniu dialogu między różnymi kulturami.  Sztuka powinna przyczyniać się do zmniejszania barier w zakresie dogmatów i samodzielnego myślenia. Postępu i rozwoju nie można osiągnąć bez wsparcia zmiany kulturowej: różnice są cennym zasobem i nie są zagrożeniem.


Źródło: WP-A UAM

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Pierwsze spotkanie zespołu ds. Strategii AKO

5 lipca 2022

Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu roboczego do spraw „Strategii...

czytaj więcej»

Znamy wyniki egzaminu 8-klasisty!

5 lipca 2022

Znamy już wyniki egzaminów ósmoklasisty. Rezultaty osiągnięte przez kaliskich uczniów...

czytaj więcej»

Modernizacja kamienicy przy ul. Św. Stanisława

5 lipca 2022

Elewacja kamienicy została wyremontowana z udziałem tegorocznych dotacji celowych na...

czytaj więcej»

Odjazdowi bibliotekarze i czytelnicy w Russowie

5 lipca 2022

Odjazdowy Bibliotekarz wyruszył z Kalisza już po raz 10! Lokalną...

czytaj więcej»

Wyłączone przystanki w Tłokini

5 lipca 2022

Wydział Spraw Obywatleskich Urzędu Miasta Kalisza informuję, że ze względu...

czytaj więcej»

Sukces dziewcząt z Zakrzyna w turnieju Ogólnopolskim

5 lipca 2022

Dziewczyny z maleńkiej miejscowości w naszym powiecie, a konkretnie z...

czytaj więcej»