Wystawa „Prologos” Bartosza Kowalczyka już od 8 grudnia w Wieży Ciśnień
OKP Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę „Prologos” Bartosza Kowalczyka. Wernisaż odbędzie się w piątek, 8 grudnia. Treść wystawy stanowią rysunki i obrazy olejne, studia i kompozycje, w których autor z jednej strony przyjmuje postawę obserwatora natury, z drugiej zaś sięga po wątki mitologiczne, celem odsłonięcia archetypowych uwarunkowań, leżących u podstaw ludzkiego doświadczenia.
Zaczerpnięty ze starogreckiej poetyki termin „prologos” ma przede wszystkim za zadanie aktywnie nawiązywać do tradycji i etosu antycznej twórczości, ale jednocześnie wskazuje na istotny wątek autotematyzmu. Większość rysunków, które (obok obrazów) składają się na wystawę, stanowi – mimo swej odrębności i skończonej formy – swego rodzaju produkt uboczny procesu, którym jest praca nad obrazem. To w przeważającej większości studia – prace, których celem jest wspomożenie samego aktu malowania, przede wszystkim zaś wyposażenie twórcy w wiedzę niezbędną do właściwego przeprowadzenia tego, w gruncie rzeczy alchemicznego procesu. Sam obraz, który stanowi zwieńczenie dzieła, niczego nie ukrywa, niczego nie każe się domyślać – wszystko, co istotne znajduje się na powierzchni i rozgrywa tuż przed oczami widza. Umieszczając człowieka w centralnym punkcie kompozycji i czyniąc go bohaterem swojej twórczości, autor rezygnuje całkowicie z ironicznego dystansu i pozwala sobie na zanurzenie się w atmosferze patosu, właściwej dla klasycznej postaci estetyki mimetycznej.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 8 grudnia, w OKP Wieża Ciśnień, o godzinie 18.30 (parter, Galeria ’83).
Bartosz Kowalczyk to malarz i wykładowca literatury. Dawniej zwolennik, dziś zagorzały przeciwnik kultury modernizmu. Entuzjasta Arystotelejskiej koncepcji mimesis i malarstwa narracyjnego. W swojej pracy stara się odtwarzać techniki dawnych mistrzów. Tematykę swoich obrazów i rysunków wywodzi z literatury, filozofii i mitologii, których aktywna eksploracja ma sprzyjać poszukiwaniu uniwersalnych prawd i głębszemu poznaniu rzeczywistości.
Źródło: UM Kalisza