Wystawa „W poszukiwaniu dendrologicznych skarbów”

„W poszukiwaniu dendrologicznych skarbów" to tytuł wystawy przygotowanej przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, której autorami są Evelyne i Gregor Kozlowski. Z uwagi na wyjątkowość składających się na nią fotogramów prezentowana jest w plenerze, w bezpośrednim sąsiedztwie Powozowni. Dzięki temu ekspozycję, udostępnioną od 4 czerwca, będzie można podziwiać codziennie od świtu do zmierzchu, a więc także poza godzinami otwarcia muzeum. Ponadto gołuchowski park, na skraju którego została zamontowana, stanowi dla niej znakomity kontekst.

Na wystawie będzie można zobaczyć efekt wielu wypraw naukowych od Arktyki poprzez Azję, Europę do Ameryki Środkowej. Wystawie towarzyszy obszerny katalog zawierający oprócz prezentowanych na wystawie fotogramów inne, które na wystawie zostały pominięte. Zobaczyć będzie można „żywe skamienieliny” świata roślin, które dla przeciętnego odbiorcy są albo niezauważalne albo niedostępne. Wystawa będzie prezentowana w okresie letnim.  


Evelyne Kozlowski

Przez kilka lat pracowała jako fotograf w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu we Fryburgu. Obecnie jest specjalistą mikroskopii w Instytucie Farmakologicznym Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria). Jej zdjęcia odkrywające piękno przyrody były niekiedy wykonywane z dużym zaangażowaniem i wytrwałością, zwłaszcza gdy warunki nie bardzo sprzyjały. Często wspomina szczególnie trudną pracę na obszarach tropikalnych, gdzie duża wilgoć powietrza zakłócała pracę aparatów fotograficznych, a wokół czaiły się niebezpieczne zwierzęta, takie jak jadowite pająki czy węże. Szczególnie mocno utkwił jej w pamięci atak pijawek w wilgotnych lasach prowincji Junnan w Chinach oraz piętnastocentymetrowe skorpiony w dżungli Kostaryki. Na co dzień jest osobą zawsze uśmiechniętą, pełną pozytywnej energii, którą zaraża wszystkich dookoła.

Gregor Kozlowski

Jest dyrektorem Ogrodu Botanicznego oraz profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu. Jego aktywność naukowa dotyczy m.in. reliktowych gatunków drzew, które przetrwały do dnia dzisiejszego w trudno dostępnych zakątkach naszej planety. Dlatego też realizuje tematy badawcze oraz projekty ochrony rzadkich gatunków na kilku kontynentach. Jako Wielkopolanin z pochodzenia i, od kilku dziesięcioleci, mieszkaniec Szwajcarii, jest niezmiernie skrupulatny, planujący wszystko w najdrobniejszych szczegółach. To także bardzo otwarty dla innych, gościnny człowiek, co sprawia, że chętnie współpracują z nim osoby w różnym wieku, z różnych krajów i odmiennych kręgów kulturowych. Wraz z Evelyne tworzą wspaniały, uzupełniający się duet nie tylko w małżeństwie, ale także w pracy zawodowej.


Źródło: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter