baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Wystawa w Wieży Ciśnień

W Wieży Ciśnień otwarta jest przestrzeń wystawiennicza o nazwie Galeria’83. To miejsce, w którym swoje prace mogą zaprezentować młodzi, zdolni twórcy. Często studenci lub świeżo upieczeni absolwenci kierunków artystycznych. I tak właśnie jest w przypadku artystki Ariel Zaremby, której grafiki będziemy mogli podziwiać w Galerii’83 już od najbliższego piątku.

Wernisaż wystawy „Festina lente” Ariel Zaremby 1 lipca 2022 r. (piątek), o godz. 18:30.

Z łaciny Festina lente oznacza w wolnym tłumaczeniu Śpiesz się powoli. Było to ulubione powiedzenie cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, przytoczone przez Swetoniusza w żywotach Cezarów.

Seria prac pod tytułem „Festina lente” lub „Spiesz się powoli” to prace grafiki klasycznej. Grafiki nie noszą w sobie żadnego kontekstu politycznego; jako uczennica klasycznej szkoły, artystka ufa, że sztuka powinna nieść widzowi przede wszystkim piękno, spokój i radość. Grafiki mają na celu przeniesienie widza w świat baśni i odsunąć go, choć na chwilę, od trosk życia, jednocześnie z wezwaniem do osobistych refleksji.

Tytuł łączy w sobie kilka ważnych idei. Słowo „lente” było stosowane już w starożytnym Rzymie i oznaczało: spokojnie, łagodnie, powoli. Określało działanie z rozwagą, dokładnie i bez pośpiechu, ponieważ gdy się spieszymy istnieje ryzyko popełnienia błędu.
Obecnie w językach romańskich „lente” określa lupę, szkło powiększające, czyli przyrząd do dostrzegania tego, co na pierwszy rzut oka jest trudne lub czasami niemożliwe do zobaczenia. Nawiązuje do skupienia i rozwagi, przypomina również, że celem każdego człowieka powinno być wzięcie pod lupę swoich uczuć, przeżyć, trosk i postępowań.

Dzisiaj można powiedzieć, że „Spiesz się powoli” znaczy tyle, co: działanie z połączeniem ostrożności ze spontanicznością, utrzymywanie równowagi w życiu, którą w dzisiejszych czasach zachować jest coraz trudniej.

Hasło „Spiesz się powoli” w sztuce było ilustrowane na wiele sposobów np. zając w muszli ślimaka, krab i motyl, pierścionek z brylantem spleciony z liści oraz najbardziej znany – delfin owinięty wokół kotwicy. Poszczególne atrybuty symbolizowały niespieszność w działaniu oraz bezpieczeństwo (np. muszla, kotwica). Delfin lub zając stanowiły metaforę szybkości.

Ariel Zaremba jest graficzką i ilustratorką z Ukrainy. Urodziła się w obwodzie Zakarpackim, przez długi czas mieszkała we Lwowie. Ukończyła studia magisterskie w Akademii Drukarstwa we Lwowie. W 2018 roku wyemigrowała do Polski, gdzie ukończyła studia magisterskie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mieszka i tworzy w Polsce, w Kaliszu.

Artystka zajmuje się grafiką warsztatową oraz ilustracjami książkowymi. Twórczość graficzna Ariel Zaremby wielokrotnie koncentrowała się wokół problematyki relacji człowieka z naturą i z samym sobą; artystka sięga zarówno do osobistych wspomnień i przeżyć, jak również przepracowuje doświadczenie mistrzów grafiki klasycznej przez ukazywanie idei pracy w sposób mitologiczno-bajkowy. Punktem wyjścia dla artystki staje się często połączenie różnych technik i zasobów (ilustracje, liternictwo). Za pomocą tego połączenia praca nabiera niejednoznacznego charakteru i nowego kontekstu.

Edukacja
• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kalisz, Polska (2018–2020) Magister, kierunek „Sztuka”
• Ukraińska Akademia Drukarstwa, Lwów, Ukraina (2018–2020) Magister, kierunek „Sztuki wizualne”
• Ukraińska Akademia Drukarstwa, Lwów, Ukraina (2014–2018) Bakaławr, kierunek „Sztuki wizualne”
• Kolegium sztuki im. Adalberta Erdeli, Użgorod, Ukraina (2010–2014) Młodszy specjalista, kierunek „Grafika”

Wystawy i osiągnięcia
• Wystawa «Ars Universitatis», Kalisz 2022
• Wykonanie muralu w zabytkowym budynku dworca gminy Opatówek (w zespole z Nadine Minzer oraz Zorianą Volianską), Opatówek 2021
• Wygrana w konkursie na mural miejski „Dla lasu, dla ludzi” (w zespole z Shuai Zhang, Nadine Minzer oraz Zorianą Volianską), Kalisz 2020
• Wystawa «Bez różnicy», Kalisz 2020
• Międzynarodowy plener „Grodno-Kalisz-Olsztyn-2019”
• Wystawa «Plac Zabaw» WPA UAM, Kalisz 2019
• Wystawa «Absolutnie różne rzeczy» WPA UAM, Kalisz 2019
• Wystawa «Ars Universitatis», Kalisz 2019
• Wystawa «Graficzny ślad na sto lat UAM», Kalisz 2019
• Wystawa «Od kreacji do rzeczy», Kalisz 2019

źródło: UM

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze