baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

WYSTAWA ZBIOROWA ,,Listy do R. vol. 2’’- 12.07.2024 r.


Nowa ekspozycja w Galerii Sztuki prezentuje prace artystek i artystów młodego pokolenia: Agnieszki Bartak-Lisikiewicz, Martyny Borowieckiej, Kamila Kulki, ŁONO (Marty Borkowskiej i Marceliny Gawrońskiej), Krzysztofa Maniaka, Neringa Poskute oraz Agaty Stępień. Kuratorką idei jest członkinia Kolektywu Zia-Ziu.

Wystawa została zorganizowana w Wieży Ciśnień w Kaliszu- obecnie Galeria Sztuki. Miejsce odsłony prac nie było przypadkowe. Artyści wybrali ten budynek ponieważ dawniej pełnił funkcję zwiększenia ciśnienia wody, a celem było zapewnienie stabilności całego łańcucha dostaw w momentach jej większego zapotrzebowania.

Motywem przewodnim ekspozycji jest sztuka jako narzędzie działające terapeutycznie i może wpływać pozytywnie na człowieka. Wystawa Listy do R. vol. 2 składa się z dziesięciu części, które oparte są na konkretnych rozdziałach książki Rolanda Barthesa. Są to: Nieustępliwy, Obdarty ze skóry, Niewyrażalna miłość, Dedykacja, Katastrofa, Obsceniczna miłość, Wstążka, Pochwała łez, Fading, Ciało innego. Każdy z poszczególnych rozdziałów został opatrzony przez Francuskiego filozofa mottem, które możemy zobaczyć i przeczytać w Galerii Sztuki.

Na wystawę udałam się dzień po jej wernisażu i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Patrząc na tematykę i przekaz prac jest on wręcz oczywisty. Jednak bez zapoznania się z katalogiem może wydawać się to dosyć niejasne, dziwne.

Prezentowane są prace malarskie, rysunki, rzeźby, filmy wideo oraz techniki mieszane. Każda z przedstawionych prac zaskakiwała mnie nie tylko tematycznie, ale również warsztatem artystycznym autorów. Dzieła umieszczone były na trzech piętrach. Na parterze były w większości prace malarskie. Z kolejnymi piętrami wydawało się coraz bardziej nieswojo, niepokojąco. Mowa tutaj o filmach wideo autorstwa Krzysztofa Maniaka oraz Neringi Poskute Jukumiene. Realizacja Krzysztofa Maniaka w jednym filmie pokazuje naturę jako ważny element w życiu człowieka, a z drugiej strony interpretuje ją jako wyraz erotyczny.

Litewska artystka w swoim wideo performansie Door Knob Jewellery pokazuje dotyk interpretowany w różnorodny sposób. Dotyk może być miły, przyjemny, przyjacielski, ale również erotyczny, bezwstydny.

Muszę zaznaczyć, że ogromne wrażenie zrobiły na mnie malarsko prace Martyny Borowieckiej, które kolorystycznie idealnie wyróżniają się na tle innych prac jak i kompozycyjnie dają efekt kolażu.

Artyści stworzyli różne prace bazując na rozdziałach książki co w skutku dało spójną kompozycje całości ekspozycji. Według mnie prezentowane prace są ciekawe warsztatowo i jedna mniej lub bardziej zachwyci widza. Zdecydowanie polecam zapoznać się z wystawą w Galerii Sztuki Wieża Ciśnień. 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze