reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

Wystawy, dyskusje, pokazy – „Wobec zła” w Galerii Tarasina

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza od 1 do 3 grudnia na specjalne wydarzenie, towarzyszące obchodom 82. rocznicy pierwszych deportacji kaliskich Żydów.

Galeria zaprezentuje w tym czasie twórczość artystów, którzy mierzą się z szeroko rozumianym tematem zła i nie są odosobnieni w tych kwestiach, ale okoliczności oraz miejsce wystawy sprawiają, że poruszane przez nich treści stają się najbardziej nośne.

Twórczość Aliny Szapocznikow, Pawła Althamera czy Artura Żmijewskiego dotyka tematyki stosunków polsko-żydowskich w wielu wymiarach, lecz również oscyluje wokół ciała, bólu, cierpienia, przemocy i przypatruje się procesom funkcjonowania jednostek, a także całych społeczności. Trzydniowy cykl wystaw, dyskusji, pokazów filmowych, prezentacji wydawnictw Galerii, jest odpowiedzią na wydarzenia, które miały miejsce 11 grudnia 2021 roku na kaliskim rynku. Wierzymy, że dyskusja na temat różnic kulturowych, wzajemnego przenikania się kodów kultury w polu sztuki ma głęboki sens, wartość poznawczą, artystyczną i może stanowić szeroko rozumiane forum dialogu.

W głównej sali Galerii będzie można oglądać multimedialną wystawę pt. „Portret wielokrotny” o twórczości Aliny Szapocznikow, artystki urodzonej 16 maja 1926 roku w Kaliszu, a także wziąć udział w niecodziennej rozmowie i dyskusji na temat rzeźbiarki. Spotkanie rozpocznie się 1 grudnia 2021 (środa) o godz. 18, poprowadzi je Małgorzata Paszylka-Glaza, kuratorka Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, która specjalnie dla publiczności Galerii pojawi się w Kaliszu, by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania o artystyczne dokonania Aliny Szapocznikow.

W Galerii Pulsar jest dostępna dla zwiedzających jedna z kilkudziesięciu prac o zagładzie, autorstwa Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Powstała w Kaliszu, w czasie wystawy pt. „Polska Szkoła Kolażu”. W związku z tym odbędzie się prezentacja przygotowanego specjalnie z tej okazji katalogu, a także katalogu czarno-białych fotografii Artura Żmijewskiego, wydanego przez Galerię, towarzyszącego jego ekspozyji pt. „Miłe złego porządki”, która odbyła się w naszym mieście w 2020 roku i dotykała szeroko rozumianego problemu przemocy.

Na siedmiu kaliskich przystankach autobusowych, w ramach cyklicznej akcji Postój ze Sztuką, Galeria zaprezentuje pracę pt. „Pomnażający dobro” Pawła Althamera.

W cyklu Kino na Sztuki, 2 grudnia 2021 (czwartek) o godzinie 18.30, Galeria zaprasza na projekcję filmu pt. „Mit Hitlera” w reż. Petry Epperleina i Michaela Tuckera z 2020 roku. Obraz jest prowokacyjnym śledztwem na temat fascynacji naszej kultury Hitlerem i nazizmem. Jego oś stanowi książka Sebastiana Haffnera „The Meaning of Hitler” z 1978 roku. Po filmie odbędzie się dyskusja na temat społecznych lęków przed autorytaryzmem i faszyzmem, którą poprowadzi prof. Szymon Wróbel (UW Artes Liberales, IFiS PAN).

Spotkanie z Zofią Waślicką-Żmijewską pt. Forum Dialogu zakończy, 3 grudnia 2021 (piątek) o godzinie 18, cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem Wobec zła. Podczas tego panelu jest zaplanowana dyskusja o dobrych praktykach edukacyjnych w temacie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, obowiązują limity związane z sytuacją epidemiczną.

Źródło: GJT

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze