Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wyższe stawki za podróże służbowe – ile wyniosą?

Po ponad 15 latach nastąpiła aktualizacja stawek maksymalnych za podróże służbowe. Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w tej sprawie wejdzie w życie 17 stycznia 2023 r. Podwyżce ulegają także diety dla osób przebywających w podróży służbowej. Specjalnie dla naszych Czytelników sprawdzamy, jakie kwoty będą teraz obowiązywały.

Podróż służbowa to wyjazd związany tematycznie z charakterem wykonywanej pracy do innej miejscowości niż ta, w której znajduje się siedziba pracodawcy (czyli miejsce wykonywania pracy przez zatrudnionego wpisane do umowy o pracę jako miejsce świadczenia pracy).

Za wyjazd służbowy przysługuje tzw. „kilometrówka”, stanowiąca iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr, która nie może być wyższa niż stawka określona w ministerialnym rozporządzeniu. Najczęściej stosowaną stawką jest ta dotycząca samochodu osobowego z silnikiem powyżej 900 cm3 – do 16 stycznia 2023 r. obowiązuje jeszcze stawka 0,8358 zł za kilometr. Pozostałe obecne stawki dotyczą samochodów osobowych z silnikiem do 900 cm3 – 0,5214 zł za km, motocykla – 0,2302 zł, zaś dla motoroweru – 0,1382 zł. Trzeba podkreślić, że są to stawki maksymalne i np. od 17 stycznia 2023 r. stawki będą wynosiły odpowiednio:

1) dla samochodu osobowego:

a) o pojemności silnika do 900 cm3 – 0,89 zł,

b) o pojemności silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł,

2) dla motocykla – 0,69 zł,

3) dla motoroweru – 0,42 zł.

Wzrost najczęściej stosowanej stawki dla samochodów osobowych wyniesie ponad 30 groszy (+37,6%) . Ponadto ze względu na fakt, iż obecnie na rynku funkcjonuje coraz mniej samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3, a także z uwagi na zaistniały na przestrzeni ostatnich lat rozwój technologiczny silników motocyklowych podjęto decyzję, iż różnica w stawce pomiędzy samochodem osobowy o pojemności silnika do 900 cm3 a motocyklem wyniesie 0,20 gr.

Zmianie ulegnie również kwota diety w delegacji. Do 28 lipca 2022 r. jej kwota wynosiła 30 zł, a następnie podniesiono ją do 38 zł. Od początku 2023 r. dieta została kolejny raz zaktualizowana i jej kwota osiągnęła 45 zł.

Wzrost powyższych stawek jest uzasadniany inflacją oraz rosnącymi kosztami eksploatacji pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury, uzasadniając projekt rozporządzenia, wskazywało że rosnące koszty eksploatacji pojazdów, spowodowane m.in. wzrastającymi cenami paliwa, powodowały, że do Ministerstwa Infrastruktury były kierowane liczne petycje i monity, ze strony organizacji zawodowych czy obywateli, dotyczące konieczności podwyższenia maksymalnych stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdów niebędących własnością pracodawcy, używanych do celów służbowych.

W tym miejscu warto przypomnieć, że ostatnia nowelizacja wysokości stawek „kilometrówki” dokonano rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 23 października 2007 r. Od tego czasu realne koszty eksploatacji pojazdów uległy znaczącemu wzrostowi.

Zdaniem Ministerstwa, rosnące koszty eksploatacji pojazdów, w tym zwłaszcza koszty paliwa, powodują, że maksymalne stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdów, zawarte w ww. rozporządzeniu z 25 marca 2002 r., nie gwarantują obecnie pracownikom zwrotu rzeczywistych kosztów ponoszonych przez nich z tytułu używania własnych pojazdów dla celów służbowych.

***

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. 2023 poz. 5) Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 25 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2022 poz. 2302)

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze