XV Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski
Sezon artystyczny 2021/2022 dobiegł końca, ale muzycy Filharmonii Kaliskiej
nie zamierzają na czas wakacji chować swoich instrumentów do futerałów. Przed nami XV edycja Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski a wraz z nią szereg koncertów plenerowych w wyjątkowych miejscach naszego miasta.
Tegoroczną edycję zainauguruje koncert Big Bandu Filharmonii Kaliskiej pt. „Tribute to SOUL”. Jest to projekt poświęcony wybitnym artystom, których twórczość na stałe wpisała się w historię światowego soulu. Najpiękniejsze, niezapomniane i ponadczasowe przeboje m.in. Arethy Franklin, Niny Simone, Etty James i Steviego Wondera, stylowe aranżacje oraz energetyczne brzmienie to z pewnością duże atuty tego wieczoru.
W świat muzyki soul zabiorą Państwa: wspaniała wokalista Monika Urlik (znana z The Voice of Poland) oraz kaliscy filharmonicy tworzący Big Band – zespół, który zdążył już przyzwyczaić lokalną publiczność do wyjątkowych, koncertowych wrażeń. 8 lipca o godz. 20:30 spotykamy się na Rozmarku, aby dać się porwać muzyce SOUL- muzyce duszy!
Kolejne lipcowe koncerty odbywać się będą w każdy piątek o godz. 18:00 pod Basztą Dorotką, w sierpniu zaś zapraszamy Państwa w soboty na godz. 18:00 do Parku Przyjaźni.
15 lipca w programie koncertu IMPRESSIONS usłyszymy smooth jazzowe impresje naszych filharmoników, trębacza – Lechosława Nowaka i wiolonczelisty Bartłomieja Fromma na popularne tematy muzyki klasycznej i filmowej. Muzykom towarzyszyć będą gościnnie Maria Szczap (wokal), Tomasz Ratajczak (fortepian) oraz Marcin Mańka (gitara). Filmowe dźwięki koncertu to przede wszystkim motywy zaczerpnięte z twórczości Ennio Morricone.
Słynne tanga, muzyka klezmerska i rozrywkowa z każdego zakątka globu w autorskich aranżacjach to program, jaki czeka na Państwa 22 lipca. Accorinet Klezmer Band zabierze słuchaczy w podróż przez świat widzianą (a może raczej słyszaną) oczyma wędrowca- klezmera. Muzycy zespołu tocząc ze sobą przedziwny dialog bez słów, prześcigają się
w wirtuozowskich popisach. Ręce wprost składają się do oklasków.
29 lipca za sprawą kwintetu smyczkowego „Libiamo” zrobi się „Barokowo i klasycznie”. Publiczność szczególnie ceni sobie kaliski zespół za autorskie opracowania i aranżacje znanych tematów operowych, lekkość oraz twórczą inwencję. W programie znajdą się perły muzyki baroku i klasycyzmu, utwory m.in. A. Vivaldiego, J.S. Bacha, G.F. Haendla oraz L. Boccheriniego.
6 sierpnia podczas koncertu „W Ogrodzie letnim…” Park Przyjaźni wypełnią znane i kochane przez wszystkich przeboje m.in. „Usta milczą dusza śpiewa”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” oraz „Przetańczyć całą noc”. Za ich wykonanie odpowie Kwartet Smyczkowy „Folusz” składający się z muzyków Filharmonii Kaliskiej oraz wokalistka Katarzyna Wieczorek.
Jeśli chcecie się Państwo przekonać, co łączy Grechutę oraz Tuwima z Hiszpanią, zapraszamy na koncert 13 sierpnia. Tego wieczoru na scenie w Parku Przyjaźni zaprezentuje się Magdalena Lechowska, polska wokalistka o latynoskiej duszy, która wraz ze swoją formacją „POEMA FLAMENCO” (Łukasz Kurzydło – cajón/ inst. perkusyjne oraz Jakub Bachleda – gitara flamenco) tworzy unikatowy i porywający repertuar łączący polską
i hiszpańską poezję z żywiołowym flamenco. Widowisko dopełni Kaja Będkowska-Klar- tancerka, choreografka i założycielka krakowskiej szkoły flamenco „La Pasión”.
Finałowa scena należeć będzie do „Maciej Bąk Jazz Sextett” oraz Małgorzaty Biniek. W ich wykonaniu usłyszymy klasykę polskiej muzyki rozrywkowej w nowych jazzowych aranżacjach. Powrócimy do najważniejszych utworów takich legend jak Czesław Niemen, Zbigniew Wodecki czy Andrzej Zaucha.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. W przypadku złych warunków atmosferycznych koncerty odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.
Źródło: Filharmonia Kaliska