baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

XVI Konkurs Tłumaczeniowy

Zakład Filologii Angielskiej WP-A zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych Ziemi Kaliskiej do udziału XVI edycji Konkursu Tłumaczeniowego. Konkurs zaplanowano na 27 listopada 2023, organizatorzy czekają na zgłoszenia do 25 listopada.

Konkurs rozpocznie się o godzinie 9.45 w auli im. prof. Jerzego Rubińskiego na WP-A. Ogłoszenie wyników odbędzie się tego samego dnia około godziny 15.00. Zadaniem uczestników będzie przetłumaczenie tekstu o długości 350-450 słów z języka angielskiego na język polski w ciągu 90 minut. Dozwolone będzie korzystanie ze słownika angielsko-angielskiego, organizatorzy proszą uczniów o zabranie własnych słowników. Zadaniem uczestników będzie nie tylko prawidłowe zrozumienie tekstu oraz wierne przekazanie jego treści w ojczystym języku, ale również dbałość o stronę stylistyczną polskiego tekstu.

Po części pisemnej konkursu w godzinach od 11.45 do 15.00 ZFA zaprasza na wykłady. W tym roku gościmy Dra Krzysztofa Majera, tłumacza literatury pięknej i tekstów naukowych, laureata wielu konkursów tłumaczeniowych oraz wykładowcę Uniwersytetu Łódzkiego. Dr Majer zobrazuje na czym polega przekład literacki i jak obecnie wygląda jego praca w świetle zwiększonej “widzialności” tłumacza w sferze publicznej (nazwiska na okładkach, udział w działaniach promocyjnych). Po prezentacji tłumaczeniowej prof. UAM dr hab. Artur Skweres opowie o autorze tekstu konkursowego i stworzonym przez niego magicznym świecie fikcji. Na koniec dr Agnieszka Wawrzyniak porówna w jaki sposób budujemy wyrazy w języku polskim i angielskim.

W trakcie trwania części pisemnej organizatorzy Konkursu zapraszają nauczycieli opiekunów na prezentację pt. „Do students believe in their language learning abilities? Examining the mechanism of self-efficacy in language learning motivation.”, którą poprowadzi dr Anna Bondarenko z Zakładu Filologii Angielskiej.

Termin przyjmowania zgłoszeń mija 25 listopada, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przyjęcia nie więcej niż 10 uczestników z danej szkoły. 22 listopada znany będzie harmonogram Konkursu, zostanie on udostępniony na stronie internetowej WP-A. Poniżej znajdują się teksty do tłumaczenia z ubiegłych lat.

Źródło: UAM Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze