Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

XXIII Kwesta na renowację zabytkowych cmentarzy przy Rogatce

W dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada, odbędzie się 23. już edycja Kwesty na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy przy Rogatce. Organizatorzy ogłosili dziś na które pomniki zostaną przeznaczone zebrane środki.

Celem tegorocznej zbiórki będzie dokończenie renowacji sarkofagu Hintzów i Thanów na cmentarzu ewangelickio-augsburskim oraz uratowanie nagrobka Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 r. na cmentarzu miejskim.

-Groziło temu nagrobkowi, że on za chwilę się przewróci, a na nim się znajduje piękna fotografia nagrobna Pani Anny w sukience koronkowej, a sami Państwo wiecie, że ten cmentarz kiedyś był pełen takich fotografii. One niestety giną, mogą też w wyniku warunków atmosferycznych się uszkodzić i groziło to właśnie utratą tej fotografii, a dzięki temu przez kolejne lata będzie to chronione – opisał krytyczny stan pomnika dr Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK.

Anna Woźniak, główna specjalistka do spraw ochrony zabytków w Urzędzie Miasta przedstawiła zasady według których są typowane nagrobki do priorytetowej renowacji:

-Staramy się zwrócić uwagę na pewne zanikające formy pomników nagrobnych. Cmentarz jest miejscem pamięci, ale jest też miejscem sztuki cmentarnej – sztuki, która się zmieniała bardzo na przestrzeni ok. XIX wieku do czasów nam współczesnych. Dlatego zdecydowaliśmy o wyborze tych dwóch nagrobków, ponieważ ich zniszczenie spowodowałoby praktycznie fakt, że już tego typu obiektów na tym cmentarzu by nie było. 

Dr Dolat wskazał na złożoność całego procesu renowacji, w którym zbiórka środków jest tylko jednym z wielu etapów:

-My organizujemy później całe to przedsięwzięcie związane z inwestycją, wydatkowaniem tych kwot. Trzeba napisać program konserwatorski, na niego uzyskać pozwolenie, a później znaleźć wykonawcę i zawrzeć umowę. I właśnie finalizujemy pracę przy nagrobku Anny ze Świtalskich Czarnieckiej, gdzie widzimy już końcowe prace.

Swój udział w kweście zapowiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, przy okazji zapraszając kaliszan do zaangażowania się w zbiórkę:

Zapraszam serdecznie przede wszystkim młodzież, żeby się dołączyła, bo zapisy odnośnie kwestowania dalej są otwarte. No i także pozostałych samorządowców, a także osoby znane, które chcą się dołączyć. To jest bardzo szczytny cel i ja osobiście też będę na dwóch cmentarzach. Cały praktycznie dzień poświęcę na kwestowanie, tak jak to było w zeszłym roku.

Zapisy wolontariuszy prowadzi biuro Kaliskiego Oddziału PTTK przy ul. Targowej 2, gdzie można zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00 lub telefonicznie pod numerem 509 360 171. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną puszkę oraz imienny identyfikator. Biuro Cmentarza Komunalnego zapewni wolontariuszom pomieszczenie, gdzie będą mogli ogrzać się ciepłą herbatą.

-Po to jest ta kwesta, abyśmy kiedyś przekazując pałeczkę młodszym pokoleniom mogli również mieć świadomość, że my ten depozyt przekazujemy w jak najlepszym stanie, bo to dziedzictwo, którym się opiekujemy, to jest tylko depozyt w naszych rękach – podkreśliła Anna Woźniak.

Zbiórka do puszek prowadzona będzie jednocześnie na dwóch cmentarzach ˗ komunalnym przy ul. Poznańskiej w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w godzinach od 8.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00.

Istnieje również możliwość dokonania wpłaty na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2023”).

Podczas zeszłorocznej edycji kwesty udało się zebrać ponad 23 tys. zł.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze