Z Nowego Świata – koncert symfoniczny
Filharmonia Kaliska zaprasza w najbliższy piątek na na koncert symfoniczny Z Nowego Świata. W programie znalazły się arcydzieła muzyki XIX-wiecznej reprezentujące trzy kręgi kulturowe: włoski, niemiecki oraz czeski.
Koncert rozpocznie się Uwerturą do opery Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego. Jest to jedna z najbardziej znanych oper włoskiego twórcy stylu bel canto, a uwertura otwierająca całość przedstawienia z powodzeniem gości na estradach koncertowych świata jako samodzielne dzieło.
Następnie usłyszą Państwo Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, przedstawiciela niemieckiego romantyzmu muzycznego. Koncert ten zyskał ogromną popularność, rywalizując o palmę pierwszeństwa z równie doskonałymi koncertami skrzypcowymi Beethovena, Brahmsa i Czajkowskiego. Utwór swoje uznanie zawdzięcza przede wszystkim pięknej, kantylenowej melodii i iście romantycznej atmosferze. Trzy części (Allegro molto appassionato, Andante i Allegretto non troppo – Allegro molto vivace) grane attacca przenikają się wzajemnie, tworząc jedną niepowtarzalną całość.
Solistką, która wykona dzieło Mendelssohna, będzie skrzypaczka młodego pokolenia Małgorzata Wójcik.
Małgorzata Wójcik jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec dr hab. Anny Wandtke-Wypych (dyplom z wyróżnieniem). W październiku 2018 roku rozpoczęła studia w Konserwatorium Wiedeńskim. Na jej koncie znajduje się wiele nagród, m.in. Grand Prix w IV Uczelnianym Konkursie „Polskiej Miniatury”, nagrody na międzynarodowych konkursach kameralnych w kwartecie i w trio w Polsce, Szwecji oraz na Litwie. Ponadto jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Stypendium Artystycznego oraz Kulturalnego Prezydenta Miasta Elbląga, stypendium Lutosławski Youth Orchestra oraz Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO, a także stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertuje w kraju i za granicą jako solistka, kameralistka oraz muzyk orkiestrowy. Jej grę cechuje niebywałe zaangażowanie, wirtuozeria połączona z dużą ekspresją oraz sceniczny temperament i widoczna pasja do muzyki.
Po przerwie salę filharmonii wypełnią dźwięki IX Symfonii e-moll „Z Nowego Świata” op. 95 Antonína Dvořáka. Symfonia, stanowiąca największe osiągnięcie twórcze czeskiego kompozytora, powstała w roku 1893 podczas 3-letniego pobytu Dvořáka w Stanach Zjednoczonych. Kompozytor został powołany na stanowisko dyrektora Konserwatorium Nowojorskiego i symfonia „Z Nowego Świata” jest pierwszym dziełem, które powstało na amerykańskiej ziemi. Kompozycja wyraża uczucia i wrażenia, jakie pojawiły się u twórcy po przyjeździe do nowego kraju, ale nie brakuje w niej zarówno amerykańskich, jak i czeskich elementów. Zazwyczaj dość swobodny w kształtowaniu formalnym, Dvořák zdecydował się na 4-częściowy klasyczny układ symfonii: Adagio – Allegro molto, Largo, Scherzo: Molto vivace – Poco sostenuto, Allegro con fuoco.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Maestro Ruben Silva.
Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30. Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon.-czw. od godz. 11:00 do 17:00. W pt. koncertowe od godz. 11:00 do 15:00 i od 18:30 do 19:30 w miejscu koncertu oraz online na stronie: https://bityl.co/Epen
Wykonawcy:
Małgorzata Wójcik – skrzypce
Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Witold Paprocki – prowadzenie
7 października, godz. 19.30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, Nowy Świat 28/30.