Z początkiem roku pojawił się obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło – kogo dotyczy?

Od nowego roku pojawia się obowiązek zgłaszania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych umów o dzieło. Obowiązek dotyczy osób, które są płatnikami składek lub osobami fizycznymi i zlecają wykonanie dzieła (zawarta zostaje z wykonawcą dzieła umowa) od 1 stycznia bieżącego roku. O zawartych umowach należy poinformować maksymalnie 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Istotnym jest fakt, że jeśli jest się podmiotem lub jednostką organizacyjną (np. stowarzyszeniem, fundacją, spółką prawa handlowego, itp.) i nie jest się płatnikiem składek (nie trzeba rejestrować się w ZUS jako płatnik składek, bo nie zgłasza się do ubezpieczeń społecznych co najmniej jednego ubezpieczonego), to nie trzeba informować ZUS o zawartych umowach o dzieło. W przypadku gdy jest się osobą fizyczną i zawarto umowę o dzieło, to należy ją zgłosić w ZUS bez względu na to, czy jest się zarejestrowanym w ZUS jako płatnik składek czy też nie.

Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło, które:

  • zawierane są z własnym pracownikiem,
  • będą wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, ale są zawarte z innym podmiotem,
  • zawierane są z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Jak przekazać informacje do ZUS o zawartych umowach o dzieło?

Na nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Formularz RUD możesz złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS od 1 stycznia 2021 r. Instrukcja jak przekazac formularz RUD do ZUS (plik doc 302kb).

Formularz RUD jest też dostępny w wersji do samodzielnego wypełnienia i wydruku. Taki formularz można przekazać do ZUS w wersji papierowej.

Jakie dane trzeba przekazać do ZUS?

W formularzu RUD podać należy następujące dane:

  • w bloku I – swoje dane, czyli zamawiającego wykonanie umowy o dzieło – dane identyfikacyjne oraz adresowe,
  • w bloku II – dane wykonawcy umowy o dzieło – dane identyfikacyjne oraz adresowe osoby, z którą zawarłeś umowę o dzieło,
  • w bloku III – informację o zawartych umowach o dzieło – daty zawarcia, daty wykonywania (od-do) oraz liczbę zawartych umów.

Dla każdego wykonawcy wypełnić trzeba oddzielny formularz RUD. W jednym formularzu RUD można wykazać informacje o maksymalnie 10 zawartych umowach o dzieło.

Źródło: ZUS, Fot.: AdobeStock

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter