Za nami gra miejska

W miniony poniedziałek, dnia 23 maja, w dniu 180-tych urodzin Marii Konopnickiej, odbyła się literacka gra miejska „Kaliskie upamiętnienia Marii Konopnickiej”, zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej przy wsparciu Miasta Kalisza.

Uczestnicy gry spotkali się na plantach o godz. 9.30 przy Pomniku Książki, gdzie otrzymali karty gry i poznali zasady udziału. W grze uczestniczyły szkoły podstawowe noszące imię Marii Konopnickiej – szkoła nr 10 z Kalisza, nr 1 z Ostrowa Wielkopolskiego oraz z Droszewa, Godziesz Wielkich i Kotlina. Oprócz placówek noszących imię poetki  w grze wzięły udział SP nr 7 i SP nr 17 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 z Kalisza.

Uczestnicy gry udali się do Pałacu Puchalskich i wykonali zadanie związane z czasem pobytu poetki w Kaliszu, korzystając z informacji widniejących na tablicy pamiątkowej umieszczonej na frontonie budynku. Następnie, odwiedzili klasztor oo. Jezuitów, gdzie znajduje się tablica epitafijna poświęcona Scholastyce z Turskich Wasiłowskiej, matce Konopnickiej i rozwiązali szyfrowaną zagadkę w oparciu o treść tablicy. Idąc śladem upamiętnień złożyli życzenia młodej parze Konopnickich w katedrze, czekających pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie oraz 100-lecie prawykonania „Roty” jako pieśni. Udali się też na Główny Rynek, by na jednej z kamienic odnaleźć medalion z podobizną poetki. Ostatnim punktem gry był Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie zaaranżowano wnętrze kuchni, w której tytułowa bohaterka noweli Marii Konopnickiej „Urbanowa” wspominała lata służby u rodziny Asnyków. Uczestnikom towarzyszyły krasnoludki, które wręczały naklejki z fragmentami wiersza do umieszczenia w karcie.

Podsumowanie imprezy odbyło się również w MDK, gdzie uczestnicy skorzystali z przygotowanego posiłku. Uczniowie, którzy dobrze wykonali zadania, wzięli udział w losowaniu książek przeznaczonych na nagrody, a następnie udali się pod pomnik Konopnickiej. Tam, wzięli udział w uroczystościach składania kwiatów i śpiewania „Roty”. Mogli też uczestniczyć w spotkaniu i koncercie urodzinowym dla Konopnickiej w Auli im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu.

Źródło: WKST za Stowarzyszeniem im. Haliny Sutarzewicz w Kaliszu, fot: Beata Prus, Andrzej Zmyślony

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze