reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Zachwycająca rewitalizacja Starej Kaflarni w Zdunach

Zabytkowa Stara Kaflarnia w Zdunach (powiat krotoszyński) zyskała nowy blask. Po przejęciu przez lokalny samorząd i dzięki funduszom unijnym, obiekt został odrestaurowany i przekazany do użytku przez mieszkańców. Sprawdziliśmy, jak wygląda zrewitalizowana Stara Kaflarnia – efekt jest zachwycający!

Na początku krótki rys historyczny: dawna kaflarnia powstała w 1858 r. z inicjatywy Wilhelma i Pauliny Reimannów, a ich rodzina była właścicielami kaflarni aż do 1945. Następnie kaflarnia została znacjonalizowana, a w latach 2006-2016 była w rękach prywatnych. Obecnie właścicielem jest Gmina Zduny. Dzięki rewitalizacji całemu kompleksowi budynków Starej Kaflarni zostały nadane nowe funkcje, dzięki którym będzie można korzystać z niego na potrzeby kultury, edukacji i turystyki. 

Jak informuje Gmina Zduny, w ramach przebudowy powstały pomieszczenia dla zdunowskich organizacji pozarządowych, a także przestrzenie konferencyjne, mieszkalne, wystawiennicze, muzealno-edukacyjne oraz gastronomiczne. Ponadto powstała sala amfiteatralna do spotkań i warsztatów teatralnych oraz muszla koncertowa. Przestrzeń ośrodka lokalnej tradycji przemysłu i rzemiosła jest przyjazna odbiorcom, w tym osobom z niepełnosprawnościami. W ramach osobnego projektu powstało także małe kino społecznościowe.

Rewitalizacja obiektu możliwa była dzięki środkom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Wartość całego projektu rewitalizacji terenów poprzemysłowych i zdegradowanych w Zdunach wyniosła ponad 9 mln zł, a kwota pozyskanego dofinansowania zewnętrznego osiągnęła poziom ponad 7,3 mln zł. 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze