Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

„Zaczytane. Myślę, bo czytam” w Miejskiej Bibliotece

Piękne, ale przede wszystkim zaczytane kobiety, sportretowane przez znakomitych malarzy, oglądać można w Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Do oglądania urokliwej i budzącej refleksje wystawy kolaży, zatytułowanej. „Zaczytane. Myślę, bo czytam”, zaprasza Filia nr 4 mieszcząca się przy alei Wolności 27.

Wizerunek czytającej kobiety przedstawiany w malarstwie to powszechne i wyjątkowo interesujące zjawisko, mimo że przez długi czas kobiety nie były raczej kojarzone z nauką. Jako przedmiot a nie podmiot prawa oczekiwano od nich czegoś innego niż krytycznego umysłu. Czy właśnie to nienaturalne tłamszenie pędu do wiedzy spowodowało, że książka tak mocno przyciągała płeć piękną? A może duża liczba obrazów, na których to właśnie kobieta sięga po książkę, nie jest przypadkowa, ale adekwatna do rzeczywistej sytuacji?

Kobiety z książką zilustrowane są przeważnie w bardzo prywatnym ujęciu. Są zanurzone w lekturze, jakby wyłączone ze świata, pochłonięte przez słowa. Natomiast treść, w której poruszają się, czyni je w dwojaki sposób interesującymi. Po pierwsze wzbogaca je same, po drugie nas odbiorców. Lektura była dla pań czynnością codzienną, która pozwalała im istnieć w sposób niezależny, choćby tylko w przestrzeni intelektualnej. Pamiętać należy, że wszelka wolność zaczyna się w głowie. A która płeć dziś czyta więcej? Ze statystyk Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu wynika, że są to w znacznej większości kobiety. Dokładnie 73,68%. Panie nadal bardzo cenią sobie książkę jako nośnik myśli niezależnej i tym samym nadal bardzo chętnie kultywują tradycję czytelniczą.

Wystawa „Zaczytane. Myślę, bo czytam”, której autorką jest Marta Piotrowska-Kowalczyk, składa się z kolaży, które skupiają się wokół czytelniczek przedstawionych w malarstwie światowym. Forma moodboardów, z jednej strony pokazuje nastroje panujące wśród kobiet czytających literaturę, z drugiej – dzięki uwspółcześnionemu przekazowi – może stanowić inspirację dla czytelników i nie-czytelników XXI wieku. Rozpoczął się właśnie rok Marii Dąbrowskiej, uczcijmy zatem jej pamięć czytając.

– Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na Facebooku i wzięcia udziału w zabawie towarzyszącej naszej wystawie. Od najbliższego poniedziałku, tj. 15 stycznia, raz w tygodniu pojawiać się będzie pytanie związane z wystawą. Bibliotekarki przygotowały niespodzianki dla autorek i autorów najszybszych poprawnych odpowiedzi – informuje biblioteka.

Źródło: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze