FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Zadzwonił pod numer alarmowy, a teraz sam poniesie karę

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Rzadko jednak zdarza się, aby sprawca tego typu przestępstwa sam zadzwonił na numer alarmowy i poprosił o interwencję policjantów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów zgodnie z treścią art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W styczniu bieżącego roku 25-letni kierowca doprowadził do kolizji drogowej. Okazało się, że mężczyzna wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu i mając dwa aktywne sądowe zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi. Auto którym tego dnia kierował 25-latek, zostało odholowane na parking strzeżony.

W miniony piątek 25-latek postanowił odebrać swój pojazd. Mężczyzna nie miał jednak wystawionego przez Policję zezwolenia uprawniającego do odbioru auta. Obsługa parkingu poinformowała 25-latka, że w tej sytuacji nie może wydać pojazdu. Zdenerwowany mężczyzna postanowił zadzwonić na numer alarmowy i poprosił o interwencję funkcjonariuszy. Policjanci, którzy pojechali na miejsce wytłumaczyli zgłaszającemu jak wyglądają procedury dotyczące odbioru zabezpieczonego na parkingu pojazdu. Jednocześnie mundurowi postanowili sprawdzić w jaki sposób 25-latek dotarł na na miejsce. Mężczyzna próbował przekonać policjantów, że przywiozła go znajoma obecna na miejscu interwencji. Jednak w trakcie dalszej rozmowy przyznał, że to on kierował autem, którym oboje przyjechali.

Policjanci zabezpieczyli materiał dowodowy w tej sprawie. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

źródło: KMP Kalisz, fot.: archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze