Zajrzyj do muzeum w Lewkowie
4135 – tyle osób odwiedziło w ciągu zaledwie 3 miesięcy odrestaurowany Pałac Lipskich w Lewkowie od dnia otwarcia. Obiekt był remontowany i modernizowany przez blisko 4 lata. Gruntowna modernizacja pochłonęła blisko 27 milionów złotych, z tego ponad 13 milionów złotych to środki unijne z programu WRPO pozyskane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który jest właścicielem obiektu i organem prowadzącym Muzeum w Lewkowie.
Muzeum w Lewkowie jest odnowione w każdym calu. Remont całości trwał od 2018 roku. Blisko dwa lata trwały prace budowlane związane z odtworzeniem budynku Dawnej Wozowni, modernizacją zachodniej oficyny, w której znajdują się dziś pokoje hotelowe i pomieszczenia administracyjne oraz pracami naprawczymi w samym pałacu. Kolejne dwa lata trwały prace konserwatorskie wewnątrz pałacu – odtworzenie bogatych sztukaterii, przywrócenie do dawnej świetności polichromii oraz montaż przepięknych mozaikowych parkietów. Wraz z remontem pojawiła się nowa atrakcja – tunel łączący małą oranżerię przy hotelu z budynkiem Dawnej Wozowni. Wraz z modernizacją gruntownie odnowiono park wokół pałacu i odtworzono dawne rosarium, w którym pojawiły się dawne gatunki róż.
Obiekt uroczyście oddano do użytku 3 października 2022r. Stery zarządzania obiektem przejęła w październiku Sylwia Nowicka, a obiekt otworzył się na zwiedzających.
– Jesień to był prawdziwy boom na Lewków. Bywały niedziele, że oprowadzaliśmy po 400 osób dziennie. Nic zresztą dziwnego, remont wzbudzał ogromne zainteresowanie mieszkańców, nie tylko z powiatu ostrowskiego, ale z całej Południowej Wielkopolski. Wizyta w Lewkowie to nie tylko pałac, ale także blisko 6-hektarowy park , którym można spacerować wokół stawów. Są odtworzone kładki, pojawiło się wiele ławek, na których można przysiąść i odpocząć – mówi dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka.
W Pałacu Lipskich można zwiedzać reprezentacyjny parter i piętro. Na piętrze niegdyś mieściły się pokoje rodzinne Lipskich, dziś jest tam wystawa poświęcona powiatowi ostrowskiemu, wraz z wystawą archeologiczną i pokojem do przeprowadzania lekcji muzealnych. Od początku stycznia w budynku Dawnej Wozowni można z kolei oglądać wyklejanki Wisławy Szymborskiej. Kolaże naszej Noblistki w Wielkopolsce pojawiły się na wystawie po raz pierwszy i to od razu w Lewkowie.
– Kolaże wypożyczyliśmy z Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie na 2 miesiące. Wystawie towarzyszy pokaz filmu „Koniec i początek”, film był dotąd pokazywany tylko na kilku festiwalach, dlatego warto się wybrać do Lewkowa, by zobaczyć ten inny rodzaj twórczości poetki i posłuchać jak Szymborska czyta swoje wiersze. A nie robiła tego zbyt często. Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej, ponieważ w tym roku przypada rocznica jej setnych urodzin. Tym bardziej mnie cieszy, że rok Szymborskiej zaczynamy naprawdę z przytupem, pokazując niedostępne dotąd w Wielkopolsce jej prace – dodaje Nowicka
Wystawie towarzyszą warsztaty tworzenia własnych wyklejanek. Ale warsztaty plastyczne to nie jedyna propozycja z jaką wychodzi muzeum w Lewkowie. W najbliższą niedzielę 22 stycznia całe rodziny mogą wziąć udział w warsztatach pieczenia ciastek – taka specjalna okazja dla Babć i Dziadków, by wspólnie spędzić czas z wnukami. Udział w warsztatach wymaga zapisu na e-mail info@muzeumwlewkowie.pl. Koszt 30 złotych. W zależności od liczby chętnych uczestników warsztaty odbywać się będą albo w pałacowej kuchni albo w dużej oranżerii.
Z kolei w ostatnią niedzielę stycznia 29.01 o godz. 12.00 cale rodziny są zaproszone do wzięcia udziału w spacerze po lewkowskim parku ze znanym ornitologiem Pawłem T. Dolatą. Zapisy na spacer przyrodniczy – email info@muzeumwlewkowie.pl, koszt uczestnictwa od osoby 10 złotych.
Paweł T. Dolata poprowadzi także w ferie zajęcia dla najmłodszych. Chętnych zapraszamy 31.01 wtorek i 01.02 środa Ferie w parku w Lewkowie, godz. 10.00, czas trwania ok. 2 godziny, opłata 10 złotych .
Z kolei w kolejny weekend, w trakcie ferii, całe rodziny zapraszamy 04.02 sobota i 05.02 do udziału w warsztatach mydlarskich – nauczymy się jak robić władne mydło, pachnące, zdrowe dla skóry, w pięknych kształtach.
Cena dla dorosłego 15 złotych, 10 złotych dla dzieci. Zapisy info@muzeumwlewkowie.pl
źródło: muzeum w Lewkowie