
Brak przyłącza gazowego komplikuje inwestycję Colian w Opatówku. Jan Kolański komentuje
Podczas konferencji na Forum Rozwoju Wielkopolski Wschodniej w Kaliszu prezes Grupy Colian Jan Kolański przedstawił szczegóły jednej z najważniejszych planowanych inwestycji w regionie – budowy nowego zakładu produkcyjnego w Opatówku. Projekt, który może przynieść kilkaset miejsc pracy, jest obecnie na etapie planowania. Jednak jego realizacja napotyka na poważne trudności związane z dostępem do infrastruktury gazowej.
– „Jesteśmy obecnie na etapie projektowania zakładu. Mówimy o około 60 tysiącach metrów kwadratowych zabudowy całego terenu. Planowane jest uruchomienie 14 linii produkcyjnych, co oznacza, że pracę mogłoby znaleźć kilkaset osób o bardzo wysokich kompetencjach” – mówił Kolański.
– „To będzie hub produkcyjny, z którego sprzedaż będzie realizowana na cały świat – nie tylko w Polsce. Dla naszych rodaków produkujemy takie wyroby jak grzeszki, jerzyki, mamy też zamienniki, które trafiają na 70 rynków”.
Tym, co obecnie zagraża inwestycji, jest brak dostępu do kluczowej infrastruktury – w szczególności gazu.
– „Jeżeli chcemy, żeby to się ziściło, my jako firma musimy mieć dostęp do mediów. Nie chodzi oczywiście o media informacyjne, tylko o gaz i energię elektryczną. W warunkach zabudowy oraz w planie zagospodarowania przestrzennego zagwarantowano nam dostęp do odpowiedniej mocy na pierwszy etap.”
Według informacji przedstawionych przez prezesa, przydział gazu przewidziany w dokumentach został już wykorzystany przez inne podmioty. Obecnie firmie zaproponowano alternatywę – budowę własnej sieci gazowej o długości trzech kilometrów.
– „Niestety, obecnie okazuje się, że ta moc została już komuś przyznana, a my możemy się jedynie ubiegać o dostęp, i to pod warunkiem, że na własny koszt wybudujemy sieć na odcinku trzech kilometrów. Miałoby to zająć nawet do 72 miesięcy. Jeśli nie otrzymamy dostępu, będziemy zmuszeni szukać innych rozwiązań.”
Kolański podkreślił silne związki z regionem i zaznaczył, że zależy mu, aby inwestycja została zrealizowana właśnie tutaj – ale tylko wtedy, gdy będzie to technicznie możliwe.
– „Moje serce jest z Państwem, z Kaliszem. Choć nie urodziłem się w Kaliszu, pochodzę z okolic – z naszego powiatu. To tutaj prowadzimy duży biznes. Obecnie 70% sprzedaży produktów firmy Colian trafia na rynki zagraniczne. Wierzę, że wspólnie uda nam się pokonać obecne trudności – z pomocą Łódzkiej Strefy Ekonomicznej i samorządem, prezydentem Kalisza zrealizujemy inwestycję, która będzie chlubą dla naszego regionu.”
Integralną częścią projektu ma być również nowy punkt turystyczny – dostępny dla mieszkańców i gości z całej Polski.
– „Oprócz zakładu powstać ma również 'Raj dla Łasuchów’, który pewnie byłby odwiedzany przez kilka tysięcy, a może nawet kilkaset tysięcy osób w skali roku.”
Ministerstwo przyjrzy się sprawie
Na problem z przyłączem gazowym zareagował również obecny na forum przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Bartosz Kobus, szef Gabinetu Politycznego w MRiT. Choć nie padły formalne deklaracje, padła jasna sugestia, że resort przyjrzy się sprawie.