Zakończenie 51. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, Dzień 4 [ZDJĘCIA]
Ostatni dzień festiwalu obfitował w różnorodność, od elektrycznego jazzu, przez twórczość Krzysztofa Komedy, po brzmienia muzyków z RPA. Paweł Brodowski oraz Jan Cegiełka otrzymali oznaki honorowe za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego
Dyrektor artystyczny festiwalu skonstruował program tegorocznego festiwalu w sposób następujący: chcąc pokazać różne odcienie fortepianów. Mieliśmy duet, klasyczne trio, mieliśmy dwa kwintety, mieliśmy jazz orkiestrowy, fortepianów na tle oczywiście, orkiestry smyczkowej. – Jan Cegiełka
Wyróżnienia dla Jana Cegiełki i Pawła Brodawskiego
Podczas tego wyjątkowego wieczoru miało miejsce również szczególne wydarzenie: Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Robert Kuciński, ogłosił decyzję kapituły i Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Na wniosek Marszałka Województwa Wielkopolskiego, wyróżnienia w postaci oznaki honorowej za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego otrzymali Pan Jan Cegiełka oraz Pan Paweł Brodowski, którzy od lat działają na rzecz promocji i rozwoju kultury, a szczególnie muzyki jazzowej, mając istotny wpływ na kulturalną tożsamość Wielkopolski oraz jej międzynarodową rozpoznawalność. Odznakę honorową wręczyła Marzena Wodzińska, radna Województwa Wielkopolskiego, w towarzystwie wnioskodawcy Dariusza Grodzińskiego. Jan Cegiełka zabrał głos, wyrażając wdzięczność za to wyróżnienie. „A ja się bardzo cieszę, Moja historia z jazzem, którą rozpocząłem przeszło pół wieku temu w Poznaniu, właśnie teraz dobiega końca.”
„[…]do tej historii również ja dorzuciłem cegiełkę.” – Paweł Brodowski
Joanna Duda Trio – poszukiwanie nowych brzmień
Pierwszym punktem wieczoru było wystąpienie Joanny Dudy Trio, które swoją twórczością poszukuje nowych przestrzeni brzmieniowych w jazzowej muzyce. Charyzmatyczna liderka, Joanna Duda, której umiejętności zyskały już uznanie na Festiwalu Pianistów Jazzowych parę lat temu, zaprezentowała niezwykle ciekawą propozycję. Trio, wspomagane również jej syntezatorowym charakterem i sekwencerem Michała Bryndala, połączyło tradycyjny jazz z elektroniką. Połączenie fortepianu i elektroniki, pełne nieoczywistych struktur, wciągnęło słuchaczy w podróż dźwiękową, która udowodniła, jak jazz może wciąż rozwijać się i ewoluować.
Dainius Pulauskas Acoustic Group – hołd dla Komedy
Kolejnym zespołem, który wystąpił tego wieczoru, była Dainius Pulauskas Acoustic Group z Litwy. Zespół zadedykował prowadzącemu festiwalu, Pawłowi Brodowskiemu, utwory Krzysztofa Komedy, które Brodowski celnie rozpoznał w mgnieniu oka. Był to hołd dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów jazzowych. Zespół, założony przez Dainiusa Pulauskasa w 1987 roku, obchodzi w tym roku swoje 37-lecie. W ciągu tego czasu grupa występowała w 30 krajach na 4 kontynentach, biorąc udział w ponad 150 festiwalach. W ciągu swojej działalności muzycy wydali 10 albumów, a ich występ w Kaliszu był jednym z wielu, które wzbogaciły międzynarodową scenę jazzową i jednocześnie uświadomieniem o roli Polski na scenie narodowej.
Nduduzo Makhathini Trio – muzyka jako droga
Wieczór zakończył występ zjawiskowego Nduduzo Makhathini Trio z RPA, reprezentującego prestiżową wytwórnię Blue Note. Nduduzo Makhathini, doktor pianistyki jazzowej (PhD), zaprezentował publiczności coś więcej niż tylko techniczną maestrię. Jego filozofia odkrywania metafizycznego świata przez muzykę była nie tylko fascynującą lekcją o duchowym wymiarze sztuki, ale także skłonieniem do refleksji nad odbiorem muzyki dla wszystkich obecnych. Makhathini mówił o tym, jak muzyka pozwala zespołowi na odkrywanie ukrytych wymiarów rzeczywistości, co nadaje ich występom dodatkowego sensu i głębi. Publiczność śpiewała razem z charyzmatycznym wokalistą w jego natywnym, udowadniając że muzyka nie zna barier językowych. Po odejściu od instrumentów, muzycy byli pełni szczęścia, tańczyli i oddawali się muzyce. Publiczność nie chciała odpuścić im tak łatwo i zagrali aż dwa bisy.
Szukając inspiracji do moich projektów, natknąłem się na nudeski discord. Strona zawiera wiele interesujących opcji związanych z AI i kreatywnością. Doceniam, że oferują darmowe wersje próbne oraz dodatkowe promocje na zaawansowane funkcje. Jest to przydatne miejsce dla każdego, kto chce spróbować czegoś nowego w swojej pracy. Ułatwiło mi to wiele zadań, które wcześniej wydawały się trudne.
spam wyrzucić