Zakończenie sezonu w Filharmonii Kaliskiej

Sezon artystyczny 2021/2022 w Filharmonii Kaliskiej zakończy klasyka w najdoskonalszym wydaniu. Koncert, który odbędzie się 1 lipca, o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej przy ul. Nowy Świat 28/30 rozpocznie słynna uwertura „Coriolan” Ludwiga van Beethovena.

Usłyszą Państwo także jedno z najbardziej cenionych dzieł Henryka Wieniawskiego, II Koncert skrzypcowy d-moll op.22, podczas którego na scenie filharmonii wystąpi znakomita skrzypaczka młodego pokolenia Marta Gidaszewska.

Na finał zaś, kaliscy filharmonicy przygotowali prawdziwą muzyczną ucztę: Symfonię g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta, nie bez przyczyny zwaną również „Wielką”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Maestro Ruben Silva.

Austriacki poeta Heinrich Joseph von Collin zostałby zapewne zapomniany, gdyby nie Ludwig van Beethoven, który w 1807 roku wziął na warsztat jego tragedię pt. Coriolan. Na jej podstawie skomponował Uwerturę o tym samym tytule. Beethoven za pomocą dźwięków doskonale wydobył dramatyczną istotę tragedii, oddając wewnętrzny konflikt głównego bohatera, rzymskiego patrycjusza Coriolana.

II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 jest dowodem przemiany, jaką przeszedł Henryk Wieniawski, stając się w pełni dojrzałym kompozytorem. Odchodząc od czystego wirtuozostwa na rzecz pogłębionego wyrazu muzycznego, kompozytor wniknął w istotę instrumentu, zmieniając swoje podejście do relacji solisty i orkiestry. W I Koncercie ta korelacja odbywa się na zasadzie konkurowania, w tym przypadku jest to spójny dialog. Koncert składa się z trzech części: Allegro moderato, Andante ma non troppo, Allegro moderato.

Jedno z najsłynniejszych dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta Symfonia g-moll KV 550, składa się z czterech części. Pierwsza Allegro molto rozpoczyna się śpiewnym, lecz niespokojnym tematem. Wraz z tematem pobocznym silne i namiętne wybuchy emocji słabną, by w przetworzeniu stać się przedmiotem wyjątkowo śmiało przeprowadzonego konfliktu dramatycznego. Andante wprowadza nieco bardziej melancholijny nastrój, przynosząc nieco spokojniejsze barwy dźwiękowe. Trzecia część Menuet jest jednym z bardziej dramatycznych punktów utworów, prowadzącym do wielkiego ożywionego finału Allegro assai.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu). Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon.-czw., od godz. 11:00 do 17:00. W pt. koncertowe od godz. 11:00 do 15:00 i od 18:30 do 19:30 w miejscu koncertu oraz online na stronie: https://bityl.co/CrMs

Wykonawcy:

Marta Gidaszewska – skrzypce  
Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Witold Pelka – prowadzenie koncertu

źródło: UM

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Władze miasta upamiętniły ofiary I wojny światowej

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Przebudowa części Alei Wojska Polskiego – będą utrudniania

14 sierpnia 2022

Od 18 sierpnia (czwartek) rozpocznie się kolejny etap robót drogowych...

czytaj więcej»

Wystartował konkurs „Drewno jest z lasu”

14 sierpnia 2022

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał,...

czytaj więcej»

Księgozbiór prof. Drewnowskiego już w Kaliszu

14 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama...

czytaj więcej»

Duma Kalisza powalczy o punkty w Jastrzębiu-Zdroju

14 sierpnia 2022

Kotwica Kołobrzeg i KKS Kalisz – te dwie ekipy, jak...

czytaj więcej»

Powiat Kaliski poszukuje stomatologów

14 sierpnia 2022

W związku z wejściem w życie 12 września 2019 r....

czytaj więcej»