baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zakończono rewitalizację zachodniego skrzydła Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Dotąd zaniedbane zachodnie skrzydło Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zyska nowy blask. Dobiegły prace rewitalizacyjne, dzięki którym instytucja kultury Powiatu Kaliskiego podwoi przestrzeń wystawową oraz będzie miało nową funkcjonalność, co poprawi możliwość współpracy z partnerami Muzeum.

W trakcie konferencji prasowej wystąpili przedstawiciele władz samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Kaliskiego, opowiadając o zakończeniu udanej inwestycji w zachodnie skrzydło Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Dotychczasowa przestrzeń wystawowa Muzeum podwoi się do 2600 mkw. Oznacza to nowe możliwości działalności wystawowej, koncertowej czy kulturalnej dla instytucji, a także stanowi zaproszenie dla organizacji społecznych i mieszkańców do współtworzenia tego miejsca. Wartość całej inwestycji wynosi niemal 6 mln zł, z czego znaczącą część dofinansowano ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Konferencję prasową rozpoczął Krzysztof Nosal, starosta kaliski, podkreślając, że Muzeum posiada już wszystkie uzgodnienia i można przekazać skrzydło zachodnie do eksploatacji.

„To wyczekiwany moment. Jak pięknie wygląda nowe skrzydło, to Państwo na pewno widzą i będą jeszcze widzieć na zdjęciach. Bardzo gorąco chciałbym podziękować jako starosta kaliski wszystkim, którzy dołożyli cegiełkę do tego, że możemy się tutaj właśnie dzisiaj spotkać. Składam podziękowania samorządowi województwa na ręce obecnego pana marszałka Krzysztofa Grabowskiego. Dziękuję Radzie Powiatu Kaliskiego, która przez cały czas wspierała tę dużą inwestycję, gdyż jest ona warta prawie 6 milionów złotych. Prawie połowa tej kwoty to dotacja samorządu województwa, drugie to środki własne powiatu i myślę, że to bardzo dobrze wydane środki. Teraz ten budynek, który teraz trzeba zapełnić i zapewnić jego działanie” – podsumował starosta K. Nosal.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podkreślił z kolei, że wsparcie dla opatóweckiego Muzeum zostało przyznane w trybie pozakonkursowym jako jeden z trzynastu projektów z całej Wielkopolski.

„Jesteśmy w gronie osób, które o tę inwestycję bardzo zabiegały. Chciałem także podziękować za to, że udało się niemałe środki wyasygnować z budżetu Powiatu Kaliskiego. Jako samorząd województwa staramy się rozwiązywać realne problemy, te, które dotyczą mieszkańców bezpośrednio, ale również zwracać uwagę na rozwój naszego dziedzictwa kulturowego, bo niewątpliwie takim jest Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i za to serdecznie dziękuję.”

Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz nazwał zaś Muzeum prawdziwą pełną naszego regionu.

„Przykład tej realizacji jest dowodem na to, że marzenia się spełniają. Kilka lat temu zgłosiliśmy Muzeum jako projekt pozakonkursowy do dofinansowania i udało się uzyskać wsparcie finansowe. Uratowaliśmy zabytek, uratowaliśmy nasze dziedzictwo kulturowe. Oddajemy Opatówkowi i całej społeczności powiatowej tę przestrzeń” – powiedział J. A. Kłysz.

„Myślę, że w te wszystkie działania na rzecz Muzeum powinien się włączyć samorząd Gminy Opatówek. W Opatówku brakuje domu kultury z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że takie wsparcie pozwoli na wspólne funkcjonowanie Muzeum jako jednostki powiatu, ale również jednostki kultury gminy Opatówek przy oczywiście wsparciu finansowym, które jest niezbędne, bo przecież Muzeum znajduje się w Opatówku i tu zostanie” – powiedział Leszek Aleksandrzak, były starosta kaliski w latach 1998-2006.

Członek zarządu powiatu kaliskiego, Mieczysław Robert Łuczak zwrócił zaś uwagę na fakt, że w Opatówku swoje siedziby ma wiele instytucji powiatowych, a w pewnym momencie był nawet pomysł, aby siedzibę starostwa przenieść do gmachu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

„Teraz naszym zadaniem jest, aby zapełnić to miejsce treścią. Myślę, że za moment to miejsce będzie tętniło życiem, ale nie życiem urzędniczym, bowiem mam nadzieję, że Muzeum będzie doskonałym miejscem dla różnorodnych organizacji, których mamy bardzo wiele na terenie powiatu kaliskiego. Będzie to centrum promocji powiatu kaliskiego, a przede wszystkim Gminy Opatówek w regionie” – podsumował M. Łuczak.

„Chciałabym również podziękować władzom Polibórstwa Wielkopolskiego oraz władzom powiatu kaliskiego za wsparcie, za pomoc, za wyrozumiałość w naszych dążeniach do tego, aby Opatówek i ten budynek mógł zacząć żyć swoim życiem. Dziękuję bardzo i proszę o więcej.” – powiedziała z kolei zastępca dyrektora Muzeum, Jolanta Golicka.

Realizacja inwestycji odbyła się pod nazwą „Zabezpieczenie budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz rewitalizacja i adaptacja jego zachodniego skrzydła na cele kulturalne”. Już wkrótce planowane jest oficjalne otwarcie nowego skrzydła wraz z koncertem fortepianowym.

Przy okazji konferencji prasowej ogłoszono, iż w połowie czerwca odbędzie się wokół Muzeum impreza pod hasłem „Majówka u fabrykanta”. Wszystko to z okazji 200. rocznicy rozpoczęcia budowy gmachu fabryki sukna, gdzie obecnie mieści się Muzeum Historii Przemysłu. Inicjatywę wspólnie poprowadzą władze powiatowe wraz ze Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, które pozyskało na ten cel środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Fot. M. Walczak

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze