baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zakończył się Festiwal „Jesień Organowa” w Chełmcach

Cztery koncerty festiwalowe, dwa koncerty edukacyjne oraz prawie półtora tysiąca uczestników – to krótkie podsumowanie w liczbach VII Międzynarodowego Festiwalu „Jesień Organowa – Chełmce 2022”, który stał się już historią. Organizatorami kolejnej edycji Festiwalu byli: Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach.

Finałowy koncert odbył się 30 października, a w jego trakcie wystąpili: Aleksandra Janowska-Tkacz (flet), Anna Blum (harfa) oraz Michał Markuszewski (organy). W pierwszej i ostatniej części koncertu zebrani melomani mogli usłyszeć dźwięki organów, natomiast w środkowej – wspólną grę fletu i harfy, na którą wielu wyraźnie czekało. W repertuarze koncertu znalazły się dzieła takich kompozytorów jak m.in. C. Franck, A. Vivaldi, G. Bizet, a także improwizacje organowe. Słowo o muzyce opowiedział Mateusz Walczak. Ostatnie wydarzenie tegorocznej „Jesieni Organowej” było okazją do podziękowań i wręczenia upominku, przekazanego przez Fundację na ręce ks. kan. Jerzego Salamona, proboszcza parafii w Chełmcach.

W tej edycji Festiwalu odbyły się cztery koncerty z różnorodną obsadą i repertuarem, w tym koncert specjalny poświęcony jubileuszowi 10-lecia od generalnej renowacji instrumentu, która dobiegła końca w 2012 r. Dzięki temu organy Schlag & Söhne cieszą swoim brzmieniem na wysokim poziomie. Ponadto odbyły się dwa koncerty edukacyjne, skierowane do najmłodszych słuchaczy, w formule hybrydowej. Warto podkreślić, że udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych był bezpłatny.

Organizatorami kolejnej edycji Festiwalu byli: Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach. Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji PZU, a koncerty edukacyjne – Powiatu Kaliskiego. Patronat honorowy objął Biskup Kaliski Damian Bryl, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektorem artystycznym Festiwalu był Łukasz Mosur, a dyrektorem organizacyjnym – Mateusz Walczak.

Następna okazja do usłyszenia organów w Chełmcach w koncertowym brzmieniu w przyszłym roku, w ramach kolejnej, VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu „Jesień Organowa – Chełmce 2023”, na który organizatorzy już dziś zapraszają!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze