baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Zakończył się remont grobowca rodziny Żarneckich

Zakończyły się remont i konserwacja kaplicy grobowej rodziny Żarneckich na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w Kaliszu. To trzeci i największy obiekt na tej nekropolii, który został poddany pracom ze środków z dotacji budżetu miasta.

Murowana i otynkowana kaplica Żarneckich została wzniesiona w stylu eklektycznym. Nakryta jest ośmiospadowym, krytym blachą dachem, zwieńczonym krzyżem z pasyjką. W jej elewacji frontowej wydzielono dwa poziomy – dolny stanowi zamurowane prostokątne wejście do komory grobowej, powyżej otwór do wnętrza kaplicy osłonięty był dwuskrzydłową kratą. Po bokach umieszczone zostały tablice inskrypcyjne z lastriko. Pierwotnie okalało ją ogrodzenie z murowanych, tynkowanych słupków połączonych metalowymi prętami. Kaplica prawdopodobnie powstała w I ćw. XX w. Tablice upamiętniają m.in. pochowanego na warszawskich Powązkach Zygmunta Żarneckiego (1896-1943), który zginął podczas okupacji niemieckiej oraz Eugeniusza Żarneckiego (1899-1922), który jak głosi inskrypcja „Złożył swe młode życie Ojczyźnie”. 
Zakres prac obejmował m.in usunięcie osypujących się warstw tynku z elewacji kaplicy, przeprowadzenie dezynfekcji preparatem biobójczym, uzupełnienie tynku na elewacjach oraz przetarcie całości zaprawą trasową, tynkowanie wnętrza kaplicy oraz rekonstrukcję pokrycia dachowego blachą w kolorze szarym. Koszt remontu grobowca to 70 2200,00 zł. W nowym naborze wpłynęło do tej pory 8 wniosków na prace restauratorskie i konserwatorskie zabytków.  

Źródło: Urząd Miasta Kalisza
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze