reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Zamiara u Tarasina

W czwartek, 2 lutego, o godzinie 19.00, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu odbędzie się otwarcie wystawy Wojciecha Zamiary pt. „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”. Pierwsza odsłona tej wystawy miała miejsce w CSW ŁAŹNIA w Gdańsku. Na ekspozycji w Kaliszu znajdą się prace wideo, fotografie, a także dokumentacje instalacji i performansów zrealizowanych w latach 1985–2022.

Zamiara jest uznawany za jednego z pionierów i najważniejszych twórców sztuki wideo w Polsce, jego twórczość charakteryzuje estetyczny minimalizm oraz operowanie paradoksem. W jego postawie interesujące są nieustające próby interpretacji własnego „ja”. Przy pomocy lapidarnych środków artysta prowadzi z odbiorcą emocjonalną i intelektualną grę.

Tytuł wystawy „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” nawiązuje do najnowszej pracy Wojciecha Zamiary oraz pracy wideo, którą zrealizował wspólnie ze swoim przyjacielem, Witosławem Czerwonką. Pokazując sztukę Zamiary, trudno jest bowiem nie mówić o Czerwonce i wzajemnym wpływie obu artystów. Ich przyjaźń rozpoczęła się w 1986 roku i trwała do śmierci Witosława Czerwonki. Zamiara prowadził wraz z Czerwonką kultowe zajęcia upowszechniające nowe media w pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W zajęciach uczestniczyli m.in.: Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski, Jacek Niegoda, Dominik Lejman, Adam i Ania Witkowscy, Tomasz Kopcewicz, Tuse, Robert Jurkowski czy Jarosław Bartołowicz.

Wystawa artysty potrwa w Kaliszu do 25 lutego 2023 roku, jej kuratorką jest Jolanta Woszczenko. Partnerem organizacji wystawy jest Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, które wystawę wyprodukowało i prezentowało ją od 10 listopada 2022 do 8 stycznia 2023 w CSW Łaźnia 2.

Wojciech Zamiara – artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką wideo, performance, fotografią oraz instalacjami multimedialnymi. Artysta współtworzył Galerię Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, przez parę lat prowadził galerię w bydgoskim klubie Mózg. Od 1986 roku pracuje, jako pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie jest profesorem tytularnym i pełni funkcję dziekana ds. Kierunku Fotografia. Jego prace prezentowane były w ważnych ośrodkach związanych ze sztuką współczesną m.in.: Berlin, Kassel, Kolonia, Sao Paulo, Tokio, Londyn czy MOMA w Nowym Jorku.
źródło: um

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze