Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Zamieszanie na listach kaliskiej Koalicji Obywatelskiej

Kaliska Platforma Obywatelska przedstawiła swoje listy do Rady Miasta Kalisza. Jest to pierwsza formacja w Kaliszu, która zaprezentowała komplet kandydatów do Rady. Dwoje z zaprezentowanych kandydatów – Mariusz Drzewiecki oraz Agnieszka Świderska zdystansowali się jednak od zaprezentowanej kolejności miejsc.

Kto na listach?

Listy zostały zaprezentowane przez radnego KO Dariusza Grodzińskiego. Wyraził on swoje zadowolenie, uważając że Platformie udało się stworzyć zróżnicowaną listę pod względem płci i profesji kandydatów. Na listach znajduje się niemal równa proporcja kobiet i mężczyzn, jak i członków partii oraz kandydatów bezpartyjnych. Znaleźć można również przedstawicieli różnych profesji – obecnych samorządowców, przedsiębiorców, sportowców, ludzi kultury i przedstawicieli systemu ochrony zdrowia. Licznie reprezentowani są także aktywiści związani z Komitetem Obrony Demokracji i Obywatelami RP. Liderzy Koalicji Obywatelskiej liczą na poszerzenie swojej reprezentacji w Radzie Miasta Kalisza.

Liderem listy w okręgu 1 (Śródmieście) jest kandydat na prezydenta – Piotr Łuszczykiewicz. Za jego plecami znaleźć się ma Hanna Sowińska (pedagog), Sławomir Matczak (Rada Osiedla Rogatka), Hila Marcinkowska (działaczka żydowska, Rada Osiedla Śródmieście) Łukasz Myszko (radca prawny), Agnieszka Wdowczyk (Obywatele RP),  Aneta Szczepanowska (wykładowca akademicki), Kamila Józefiak (pielęgniarka środowiskowa)

Listę w okręgu numer dwa otwiera dotychczasowy radny z tego okręgu – Sławomir Chrzanowski, na co dzień również dyrektor kaliskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Na drugim miejscu znalazła się Anita Kaczorowska (lekarka). Kolejne miejsca zajmują Tomasz Wysogląd (przedsiębiorca), Anna Kozanecka (trenerka sportów walki), Katarzyna Urbaniak (Obywatele RP), Jakub Kubiak (działacz osiedlowy z Rajskowa) oraz Ewelina Mykytyn-Wojetek (pielęgniarka środowiskowa).

W trzecim okręgu listy Kaliskiej Platformy Obywatelskiej lokomotywą ma być Radosław Kołaciński, obecny radny oraz dyrektor kaliskiego szpitala. Na drugim miejscu znajduje się Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, oraz wykładowca akademicki. Na trzeciej pozycji jest radny Tomasz Wasiak, który zastąpił Barbarę Oliwiecką w Radzie Miejskiej po jej zdobyciu mandatu poselskiego. Kolejne miejsca na liście należą do Małgorzaty Tomankiewicz, działaczki pozarządowej, Mariusza Drzewieckiego z Rady Osiedla Kaliniec, Izabeli Jaśkiewicz-Piotrowskiej, przedsiębiorcy, Macieja Michalskiego, nauczyciela, oraz Grzegorza Stępniewskiego z Rady Osiedla Szczypiorno.

Lista w okręgu czwartym jest silnie obsadzona. Na dwóch pierwszych miejscach znajdują się obecni radni: Dariusz Grodziński i Marcin Małecki. Trzecie miejsce zajmuje Agnieszka Świderska z kaliskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, a na czwartej pozycji jest Maciej Całka – przewodniczący Cechu Rzemiosła Budowlanych i Różnych oraz instruktor szybownictwa. Poparcia wśród mieszkańców Dobrzeca szukać będzie też Barbara Zientek z Komitetu Obrony Demokracji, były naczelnik wydziału edukacji Mariusz Witczak oraz Kinga Pietrzak, aktywistka społeczna. Listę zamyka Artur Dembny, który już w przeszłości reprezentował Platformę Obywatelską w radzie.

Dwójka kandydatów protestuje  

Gdy Dariusz Grodziński prezentował kształt list, w komentarzach pod transmisją konferencji na portalu calisia.pl, głos zabrali Mariusz Drzewiecki oraz Agnieszka Świderska, którzy znaleźli się na listach Koalicji Obywatelskiej z rekomendacji poseł Karoliny Pawliczak. Twierdzili oni, że wyrazili jedynie wstępną chęć startu w wyborach, bez ostatecznej akceptacji dla miejsca, z którego mieliby startować. Oboje również przekonywali, że nie zostali poinformowani o prezentacji kandydatów. Z czasem te komentarze zostały usunięte.

Dariusz Grodziński, w rozmowie z Latarnikiem Kaliskim, odbiera zarzuty, twierdząc, że wyżej wymienione osoby zostały zgłoszone przez posłankę Karolinę Pawliczak. Dodaje, że dla dobra formacji nie chce szerzej komentować sprawy, ale jest mocno zdziwiony całym zamieszaniem. Problem został zgłoszony Karolinie Pawliczak i Rafałowi Grupińskiemu. Grodziński deklaruje także, że ugrupowanie ma ewentualnych kandydatów, którzy mogliby zastąpić kontestującą dwójkę.

Mariusz Drzewiecki odpowiedział, że na chwilę obecną nie może skomentować zaistniałej sytuacji. Agnieszka Świderska powiadomiła, że złoży stosowne oświadczenie w przyszłym tygodniu. Karolina Pawliczak nie była obecna na konferencji prasowej. Poseł Mariusz Witczak wyjaśnił, że powodem nieobecności Pawliczak były sprawy osobiste. Do tematu będziemy wracać na naszym portalu.

Łuszczykiewicz przedstawia hasło oraz zaprasza prezydenta na debatę

W konferencji prasowej wziął także udział kandydat na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Piotr Łuszczykiewicz. Zaprosił on do debaty Krystiana Kinastowskiego, z którym chce rozmawiać o przyszłości Kalisza. Hasło kampanii profesora brzmi „Bo zasługujemy na lepszy Kalisz”, co można również odczytać jako przytyk pod adresem obecnego włodarza miasta. W kolejnych tygodniach ma on prezentować szczegóły swojego programu, który oparty ma być na trzech filarach: „Mieszkać, pracować, wypoczywać”.

Głos zabrał także senator Janusz Pęcherz oraz poseł Mariusz Witczak. Ten ostatni także nawoływał do debaty prezydenta Krystiana Kinastowskiego, robiąc to jednak w bardziej dosadny sposób niż profesor Łuszczykiewicz, sugerując możliwe tchórzostwo. Odniósł się również do kwestii obwodnicy Kalisza, krytykując rząd Prawa i Sprawiedliwości za nieskuteczność w realizacji tej inwestycji. Podkreślił także, że jest po stosownych rozmowach z Ministrem Infrastruktury Dariuszem Klimczakiem i że nowy rząd naprawi w tej kwestii zaniedbania poprzedników. Podkreślił, że zależy mu na szybkim rozpoczęciu budowy, a kwestia wariantów przebiegu trasy jest tematem zastępczym, który miał tłumaczyć nieudolność osób odpowiedzialnych za brak postępu w realizacji budowy.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
ffff

ale żenada…

Najnowsze