Zaproszenie na wystawę „Władysław Hasior. Obserwator (nie)codzienności”
Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” w Kaliszu ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wystawę Władysław Hasior. Obserwator (nie)codzienności! Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 15 grudnia o godz. 18:30.
Władysław Hasior (1928 – 1999) – artysta II połowy ubiegłego stulecia, którego sztuka pozostaje ciągle żywa mimo upływających lat i nadal budzi skrajne emocje. Hasior był artystą wszechstronnym, łączącym różne dyscypliny i środki artystycznego wyrazu w celu zbudowania indywidualnego języka, w którym prowadził dialog ze swoimi odbiorcami.
Skończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby i to właśnie przestrzenne realizacje w różnych formach pojawiały się w całej jego twórczości. Nadawał im jednak własny, niepowtarzalny charakter, eksperymentując z formą i materiałem, angażując do swoich prac ogień czy wiatr. Tworzył m.in. realizacje pomnikowe, rzeźby, scenografie, asamblaże, prace malarskie czy ceramikę.
Jego twórczość miała zasięg międzynarodowy. Podróżował m.in. do RFN, Belgii, Holandii, Francji czy Włoch. Odwiedzał muzea, spotykał się z artystami, chłonął inspiracje z otaczającego go świata. Podczas tych podróży prowadził Dziennik, w którym spisywał swoje przeżycia, emocje czy przemyślenia. Szkicował i robił zdjęcia, nie tylko podczas dalekich wyjazdów, ale zawsze gdy zobaczył coś, co go zainteresowało. Wchodził w rolę obserwatora, który wnikliwym okiem bada to, co spotyka na drodze, a później daje temu odzwierciedlenie w swojej sztuce. Z tych fotograficznych obserwacji powstał zbiór o nazwie Notatniki Fotograficzne, czyli zestaw kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, które Hasior wyświetlał podczas spotkań ze swoimi odbiorcami w zakopiańskiej pracowni zachęcając ich do żywiołowych polemik.
– Do takiego właśnie dialogu z artystą i jego twórczością zaprasza wystawa Władysław Hasior. Obserwator (nie)codzienności. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkanaście asamblaży (lub jak powiedziałby sam artysta – montaży obrazopdobnych) z różnych kręgów tematycznych, w których poruszał się twórca. Jest to okazja do pochylenia się na nad działalnością tego niepowtarzalnego artysty i zrozumienia jego unikatowego języka przekazu – mówi kuratorka wystawy Justyna Janczak.
źródło: galeria im. J. Tarasina