baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

ZasłużONE w historii Kalisza

Kiedyś miały ograniczone prawa polityczne, dziś wiele z nich działa w przestrzeni społecznej i w ten sposób wpływa na otaczającą nas rzeczywistość. Jaka jest współczesna kobieta? Czy wciąż definiują ją kształtowane przez lata wzorce?

Każdego roku 8 marca obchodzony jest międzynarodowy Dzień Kobiet. Jednak nie wszyscy znają jego historie. Pierwotnie świętowanie miało na celu upamiętnienie odbywającego nowojorskiego strajku kobiet pracujących w branży przemysłu odzieżowego. Wtedy też Amerykanki strajkowały przeciwko karygodnym warunkom pracy. Ustanowiono święto mające na celu przede wszystkim propagowanie idei praw kobiet, ale także uświadamianie i budowanie społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

Każda epoka ma jakieś kanony piękna, do którego ludzie próbują się upodobnić, czasem nawet na siłę. We współczesnym świecie otoczeni jesteśmy reklamami, w których sylwetki są zniekształcone, a zdarza się, że sami też ,,zakładamy maski”. Ciągle stawiane są przed nami kolejne wymagania. Powinniśmy spełniać wiele oczekiwań naraz –  być dobrym rodzicem, odpowiedzialnym pracownikiem, oddanym przyjacielem, wspierającą siostrą. Jakimi cechami charakteryzują się wzory dla dzisiejszych Kaliszanek?

Nie da się ukryć, że to właśnie bezinteresowna pomoc jest źródłem szlachetności. Izabela Małecka bez zwątpienia wyróżnia się na tle innych swoim złotym sercem oraz zaangażowaniem. Nagrodzona przez miasto wolontariuszka obecnie jest wiceprezesem zarządu Kaliskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt – „Help Animals”. Jest ona wzorem do naśladowania chociażby przez wzgląd na chęć niesienia pomocy oraz empatyczne podejście, pełne zrozumienia nie tylko do drugiego człowieka, ale i zwierzęcia. Tej empatii i emocjonalności obecnie brakuje ludziom, przez wgląd na to jak intensywnie żyją. Czas jest dla nich tak cenny, że nie chcą poświęcać go chociażby na chwilę refleksji. Dlatego takie przejawy ciepła powinny być dostrzegane, szczególnie gdy niesprzyjające czasy pełne są negatywnych wiadomości, od których człowiek przesiąka – choćby i podświadomie.

Marta Nowak – Radna Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza

Znane Kaliszanki

Kaliszanie reprezentują swoje miasto w różnych dziedzinach. Część z nich otrzymuje tytuł honorowego obywatela miasta Kalisza, jest to najważniejsze wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Kalisza w uznaniu wybitnych zasług dla świata, kraju i Miasta Kalisza we wszystkich możliwych dziedzinach wiedzy, kultury, sztuki, gospodarki i polityki. Na tej liście znajduje się 7 kobiet, z których część wymieniona została w artykule. Czym zasłużyły się w historii Kalisza?

Maria Dąbrowska – Pisarka, zakochana w Kaliszu, który opisywała jako „Warszawa mojej młodości”. W swoich powieściach odtwarzała topografię Kalisza, dzięki czemu ocaliła wiele miejsc od zapomnienia. O sobie mówiła: ,,Jestem dzieckiem ziemi kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek”. Jej prace ukazywały się w miesięczniku (później dwutygodniku i tygodniku) „Ziemia Kaliska”. Dzielnica mieszkaniowa ,,Kaliniec” oraz jedna z jej głównych ulic – Bogumiła i Barbary swoje nazwy zawdzięczają właśnie tej artystce. Pisarce poświęcono również tablice pamiątkowe – przy ulicy Górnośląskiej 57 i przy ulicy Babina 2, a w 1957 roku odsłonięto płaskorzeźbę z jej wizerunkiem (na ścianie budynku przy Głównym Rynku). Maria Dąbrowska jest również patronką Szkoły Podstawowej Nr 5 przy ul. Polnej 17.

W roku 2021 na stronie Urzędu Miasta Kalisza przez cały marzec w ramach akcji #KaliszKobiet przedstawiane były sylwetki najbardziej zasłużonych dla miasta pań. Wśród nich znalazły się:

Wanda Wiłkomirska – Światowej sławy skrzypaczka, Honorowa Obywatelka Miasta Kalisza. Grę na skrzypcach rozpoczęła już w wieku 5 lat. Szybko zdobyła sławę, uznanie publiczności. Była laureatką kilku międzynarodowych konkursów. Miała przyjemność występować z wielkiej sławy dyrygentami oraz orkiestrami na pięciu kontynentach.

Felicja Łączkowska – Nauczycielka oraz działaczka społeczna urodzona w Kaliszu. Była inicjatorką oraz przewodniczącą „Piątków literackich”, które poświęcone były tematyce kulturalno-literackiej. Znalazła się wśród współzałożycieli Towarzystwa Przyjaciół Książki. Była członkinią zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Towarzystwa Oświatowego w Kaliszu. 

Adela Przybył – Rozpoczęła pracę zawodową w latach 70. dwudziestego wieku. Związana była z III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu oraz Liceum dla dorosłych. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej Kalisza. Szczególnie bliskie były jej kultura, edukacja oraz problemy społeczne. Pełniła funkcję wiceprezesa koła kaliskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Działała również aktywnie w Stowarzyszeniu Samorządny Kalisz.

Należy również pamiętać o kobietach, które nadal tworzą swoją historię. Z Kalisza wywodzi się wiele Pań, które pokazują, że warto podążać za swoimi marzeniami oraz należy stale stawiać sobie nowe cele, a następnie je zdobywać. Wśród nich możemy wyróżnić Alicję Tchórz oraz Martę Walczykiewicz, które od najmłodszych lat były zdeterminowane, by osiągnąć sukces. Nie wspominajmy ważnych postaci tylko przy okazji obchodów rozmaitych świąt takich jak np. ,,Dzień Kobiet”, czy też ,,Dzień Chłopaka”. Niech na stałe zapiszą się w pamięci ludzi, razem ze swoimi dokonaniami.

 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej

Dobry tekst. Wszystkiego najlepszego życzę paniom z okazji Dnia Kobiet.

Najnowsze