Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Stokado
Baner AWS
baner_FBAnt
Baner AWS
BanerMagdaSpychalskaLatarnik
baner_GM

Zbiórka podpisów pod projektem „W obronie chrześcijan”

Przedstawiciele Solidarnej Polski z doktorem Michałem Sopińskim na czele oficjalnie zainaugurowali w Kaliszu zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „W obronie chrześcijan”. To projekt, którego celem jest zwiększenie ochrony praw chrześcijan i osób wierzących innych religii.

Skąd pomysł na projekt „W obronie chrześcijan”?

– Widzimy znaczącą liczbę przestępstw na tle religijnym. Z raportu OBWE wynika, że w naszej części Europy są to przede wszystkim ataki chrystianofobiczne – mówił dr Michał Sopiński, pełnomocnik Solidarnej Polski w okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskim. Michał Sopiński podał kilka przykładów, m.in. ugodzenie nożem kapłana we Wrocławiu, zakłócanie obrzędów religijnych, profanacja przydrożnych kapliczek bądź niszczenie elewacji świątyń katolickich.

– Prześladowania religijne kojarzą nam się z czasami naprawdę zamierzchłymi, ale zobaczmy na kraje Europy Zachodniej, chociażby na Francję, gdzie kapłani są często prześladowani za to, że sprawują obrzędy religijne – argumentował dr Sopiński. – Nie może być tak, że akty chuligańskie pozostają bez jakiejkolwiek reakcji ze strony prawa. Skoro aktualne prawo nie wystarcza i nie pozwala ścigać aktów chuligaństwa, to należy to prawo zmienić – punktował Sopiński.

Jakie zmiany proponuje projekt „W obronie chrześcijan”?

– Chcemy usunąć z Kodeksu Karnego przesłankę złośliwości, jeśli chodzi o przeszkadzanie podczas obrzędu religijnego. Bardzo trudno jest na poziomie sądu udowodnić komuś, że działał „złośliwie”  – wyliczał dr Sopiński. – Projekt obywatelski zakłada także niemożność wysuwania negatywnych konsekwencji wobec kogoś za to, że w dyskursie publicznym prezentuje pogląd zbieżny z jego poglądami religijnymi – dodawał pełnomocnik Solidarnej Polski w naszym okręgu.

Czy celem projektu jest ochrona wyłącznie katolików i chrześcijan? – Skupiamy się przede wszystkim na chrześcijanach, bo to oni stanowią większość w Polsce, ale nasza inicjatywa ma szerszy charakter. Pozwoli ona na swobodne wykonywanie kultu także wyznawcom innych religii – odpowiadał Michał Sopiński.

Jak podpisać się pod projektem?

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ma miejsce w całej Polsce i trwa ona od lipca. Dziś została ona zainaugurowana w Kaliszu. Wolontariuszy zbierających podpisy będzie można spotkać w sobotę i niedzielę (20-21 sierpnia 2022) w Śródmieściu w okolicach placu Św. Józefa, ratusza czy Prosny. W sobotę zbiórka trwać będzie do godzin wieczornych, w niedzielę od 8:30 do godzin późno popołudniowych.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze