Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zebrali pół miliona podpisów w obronie lasów

Prawie pół miliona podpisów udało się zebrać pod projektem inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”, która jest reakcją na dążenia Unii Europejskiej w zakresie przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do dzielonych UE. Projekt inicjatywy „W obronie polskich lasów” zakłada, iż Polska zachowa wyłączną kompetencję do ochrony i gospodarowania polskimi lasami.

– Unia Europejska coraz śmielej odbiera suwerenność Polsce. Tym razem przyszła pora na lasy, które bez wątpienia są jednym z naszych najcenniejszych dóbr narodowych. Nie możemy na to pozwolić – mówi dr Michał Sopiński, pełnomocnik Solidarnej Polski na okręg kalisko-ostrowsko-leszczyński. – Zebranie niemal 500 000 podpisów w przeciągu 7 dni dowodzi silnej determinacji inicjatorów akcji, leśników i wszystkich obywateli zaangażowanych w zbiórkę. Obywatele nie chcą, aby o losie polskich lasów decydowali brukselscy urzędnicy – dodaje Sopiński.

Jak twierdzą inicjatorzy projektu ustawy, Bruksela chce „odebrać Polsce prawo do zarządzania polskimi lasami; narzucić unijne zakazy, niszcząc polski przemysł drzewny; wyeliminować polską konkurencję na europejskim rynku; wprowadzić agresywną politykę klimatyczną, wywołując wzrost cen drewna; zakazać wstępu do co trzeciego lasu w kraju”.

Propozycja zakłada, aby do ustawy o lasach dodać preambułę: „Kierując się konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych w zakresie ochrony środowiska naturalnego, uznając doniosłą rolę pokoleń Leśników Polskich w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz wkład Lasów Państwowych w pomyślny rozwój Rzeczypospolitej Polskiej, dążąc do zapewnienia i utrwalenia narodowego charakteru Lasów Państwowych prowadzących trwale zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną mając na względzie działania organów Unii Europejskiej zmierzające do zawłaszczenia wyłącznej kompetencji państw członkowskich w zakresie leśnictwa oraz dążąc do przeciwdziałania tym procesom”.

Ponadto zakłada się, iż dodany miałby zostać Rozdział 1a, w którym miałyby się znaleźć zapisy zawierające następujące postulaty:

– Polska zachowuje wyłączną kompetencję do ochrony i gospodarowania państwowymi lasami.

– Władze są obowiązane do zachowania dziedzictwa narodowego lasów.

– Władze nie mogą podejmować działań zmierzających do nadawania Unii Europejskiej kompetencji w zakresie gospodarowania lasami.

Więcej informacji na temat projektu.

Fot. Edward Siarka

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze