Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zebranie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów

13 września 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się zebranie sprawozdawcze Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów. Podczas spotkania odbyły się głosowania, rozmowy oraz ciekawe prelekcje członków.

Zebranie w zastępstwie nieobecnego prezesa otworzyła członek Zarządu i dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender witając zgromadzonych członków i podając porządek obrad zebrania sprawozdawczego. Wszystkie przedstawione w tym dniu sprawozdania z działalności tj. Zarządu, finansowe i Komisji Rewizyjnej zostały jednogłośnie przegłosowane przez obecnych członków towarzystwa. Należy podkreślić duże wsparcie KTPA dla Archiwum w zakresie organizacji dwóch cyklicznych imprez: Marcowego Maratonu Archiwalnego i Międzynarodowego Dnia Archiwów. Członkowie wskazali, że KTPA jest szczególnie widoczne w organizacji kaliskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca pod gmachem kaliskiego więzienia. Wzajemna współpraca obejmuje także przestrzeń wirtualną. W roku sprawozdawczym prezes KTPA Mariusz Kurzajczyk wygłosił dwie prelekcje, które zostały nagrane i udostępnione internautom na stronie internetowej APK: Kiedy naprawdę powstała „Prosna” Kalisz? Między prawda a mitem. Z historii kaliskiego sportu oraz Renesans staropolskiego jadła – prezentacja ciekawych przepisów i potraw.

W ramach zebrania odbyła się prelekcja członka KTPA Jerzego Sówki pt. Relikwie św. Andrzeja Boboli w Ostrowie Wielkopolskim. Przewodnicząca zebrania dr Grażyna Schlender przedstawiła sylwetkę prelegenta. Jerzy Sówka zawodowo związany był z zakładem „Mera ZAP” w Ostrowie Wlkp. Uczestniczył w strajku w lipcu 1980 r. i był członkiem delegacji, która przywiozła pieniądze ze zbiórki do stoczni w Gdańsku. Od 1990 do 2006 r. był wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa. Od 2012 r. jest prezesem Klubu Historycznego im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Ostrowie Wlkp. Prelegent opowiedział w jaki sposób wszedł w posiadanie relikwii św. Andrzeja Boboli. 4 lata temu ktoś podarował mu kawałek metalu odnaleziony w piwnicy prywatnego domu. Zauważył, że znajdują się w nich kawałki kości. Okazało się, że były to relikwie św. Andrzeja Boboli, które do Ostrowa Wlkp. przybyły w 1938 r., a później zaginęły. Historia ta miała związek z przewozem ciała Andrzeja Boboli pociągiem przez Ostrów Wlkp. Wydarzenie to zgromadziło na dworcu rzesze ludzi. Sam Andrzej Bobola nie był związany bezpośrednio z Ostrowem. Urodził się w Strachocinie. Jego rodzina przybyła do Polski z Niemiec albo Czech. Kształcił się u jezuitów. Studiował filozofię i teologię. Został kaznodzieją. W 1657 r. został pojmany przez Kozaków i zamordowany. Beatyfikowano go w 1853 r., a kanonizował go papież Pius XI w 1938 r. Od 2002 r. jest patronem Polski.

Na koniec zebrania osoby chętne mogły zgłosić temat prelekcji, którą chciałyby wygłosić w przeciągu kolejnego roku działalności KTPA. Wykonano także pamiątkowe zdjęcie.

Źródło: Archiwum Państwowe w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze