reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Zespół z Żytomierza zagości w Kaliszu, zbierając fundusze dla armii ukraińskiej

Przed nami niezwykłe widowisko – w środę, 20 kwietnia o godz. 18.30 przed kaliską publicznością wystąpi reprezentacyjny zespół taneczny „Słoneczko” Szkoły Sztuki Choreograficznej w Żytomierzu. Wykonawcy zawitają do Kalisza na zaproszenie władz miasta, a ich trasa, obejmująca nasz kraj, Austrię, Czechy i Francję, ma na celu zbiórkę funduszy dla armii ukraińskiej.

Reprezentacyjny zespół taneczny „Słoneczko” Szkoły Sztuki Choreograficznej powstał jesienią 1973 roku w Żytomierzu w Pałacu Pionierów. Jego założycielami byli Mychajło i Tatiana Guzun. Na przestrzeni lat zespół zyskał szerokie uznanie, a liczba jego uczestników wzrosła do 500. Dążenie liderów do bardziej profesjonalnego poznania podstaw choreografii doprowadziło do otwarcia w 1993 roku w Żytomierzu Miejskiej Szkoły Sztuki Choreograficznej. Założycielem szkoły została rada miejska Żytomierza, a Mychajło Guzun jest dyrektorem od początku istnienia szkoły. Programy koncertowe zespołu to kompozycje choreograficzne, suity, miniatury, tańce narodów świata. Podstawą każdego koncertowego występu zespołu „Słońce” jest ukraińskie tańce ludowe, tańce naszego poleskiego kraju. Umiejętności i osiągnięcia twórcze zespołu zostały nagrodzone honorowym tytułem „Wzorowy”. Zespół taneczny „Słoneczko” miejskiej Szkoły Sztuki Choreograficznej w Żytomierzu i Regionalnego Centrum Choreografii to:

• zwycięzca wielu ogólnoukraińskich i międzynarodowych festiwali i konkursów;

• zdobywca Grand Prix I Młodzieżowych Igrzysk Delfickich;

• zdobywca Grand Prix I Ogólnoukraińskiego festiwalu-konkursu choreograficznego profesjonalnego i amatorskiego nazwanego na cześć P. Virskiego.

Zespół bierze czynny udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w mieście, regionie, kraju i za granicą. Wielokrotnie występował w Polsce, Bułgarii, Czechach, Austrii, Włoszech, Węgrzech, Hiszpanii, Portugalii, Francja, Niemczech, Rumunii, Mołdawii, Litwie, Estonii. W grudniu 2013 r. Ministerstwo Kultury Ukrainy przyznało zespołowi twórczego tańca „Słoneczko” status akademicki. Zespołem kreatywnym kierują Ludowi Artyści Ukrainy, Honorowi Obywatele Żytomierza, profesorowie Tatiana i Mychajło Guzun.

Koncert „Słoneczka” w Kaliszu odbędzie się w środę, 20 kwietnia, w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej – Aula UAM (ul. Nowy Świat 28-30) o godz. 18.30. Bilety w cenie 50-80 zł są do nabycia w kasie Filharmonii Kaliskiej (al. Wolności 2) od poniedziałku do czwartku,  godz. 11:00 – 17:00, w dniu koncertu w godz. 11:00 – 15:00, na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia oraz online na stronie: https://bityl.co/BXsAarmonii Kaliskiej.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze