Ziemia kaliska w obiektywie Louise Arner Boyd

Znana amerykańska odkrywczyni i podróżniczka - Louise Arner Boyd, pierwsza kobieta, która obleciała samolotem biegun północy, w trakcie jednej ze swoich podróży po Polsce w 1934 r. uwieczniła ziemię kaliską na kilkunastu fotografiach. Jest to mało znany fakt, gdyż powszechnie mówi się jedynie o jej podróży wzdłuż terenów Polski wschodniej.

Louise Arner Boyd w sierpniu  1934r. uczestniczyła w organizowanym w Warszawie kongresie Międzynarodowej Unii Geograficznej, skąd udała się w podróż po polskiej wsi. Wyprawa ta trwała około trzech miesięcy, podczas których podróżniczka fotografowała i rejestrowała życie na wsi, pokazywała jak wygląda typowy ubiór polskich chłopów, zwyczajów i szeroko pojmowanej polskiej kultury. Swój pobyt w Polsce wykorzystała dla zbierania materiału fotograficznego, połączonego z opisem wykonanych fotografii. Podróżowała głównie samochodem, ale także koleją, łodzią, a nawet pieszo. W sposób szczególny interesowały ją elementy związane z życiem codziennym mieszkańców, tj. ludowy folklor, targi, warunki życia dzieci, czy lokalne zwyczaje.

Kalisz dom drewniany

Jednakże w prowadzonych przez nią rejestrach nie zabrakło również bardziej statystycznych danych, jak na przykład badanie poziomu ruchu na drogach na Polesiu. Owocem jej podróży po naszym kraju była książka wydana przez Amerykańskie Towarzystwo Geograficzne w 1937 roku. „Polish Countrysides” okazała się niezwykle interesującą publikacją, gdyż w znaczący sposób różniła się od dotychczasowych zbiorów podróżniczki. Louise Arner Boyd, jak sama pisze w książce, koncentrowała się na utrwalaniu zanikających elementów polskiej wsi. Chciała zachować to piękno, zanim całkiem zniknie, za nim będzie za późno…. Tereny wiejskie budziły jej fascynację z wielu powodów, przede wszystkim dlatego, że to właśnie na wsiach najlepiej zachowały się polskie tradycje i zwyczaje.

Przedmieścia Kalisza

Kultura jest żywa w codziennym życiu i funkcjonowaniu lokalnych społeczeństw, a także w ich mentalności, sposobie pojmowania świata, ludzi i wszystkiego, co ich otacza. Prymitywność i prostota życia człowieka na wsi była dla niej pięknym samym w sobie i właśnie to piękno postanowiła uchwycić na swoich fotografiach. Wykonywała zdjęcia lasom, polom, budynkom, drogom, jarmarkom, ale przede wszystkim ludziom. Interesowała się architekturą wsi, metodami upraw, transportem i wieloma innymi aspektami codziennego życia chłopów. Każda z fotografii zaopatrzona była w indywidualny komentarz autorki, z uwzględnieniem daty i miejsca wykonania zdjęcia. W poszczególnych opisach można spotkać nawet podaną porę dnia czy też opis przedstawionych na fotografii czynności i sytuacji. Duże doświadczenie oraz niewątpliwy talent pozwoliły jej wykonanie fotografii, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też stanowią ważne źródło do poznania naukowego. Szacuje się, że podróżniczka przebyła łącznie ok. 10 tys. km, a podczas podróży, mając do dyspozycji aparat Folmer Graflex „D”, wykonała ponad 2 tys. zdjęć. Wspomniana publikacja (Polish Countrysides, 1937) zawiera wybór ponad 500 fotografii, wśród których odnaleźć również można akcent kaliski.

Źródła: Polish Countrysides, wyd. American Geographical Society, 1937. Zdjęcia: Biblioteka Cyfrowa Amerykańskiego Towarzystwa Geograficznego - www.uwm.edu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
nowak

Bardzo ciekawe. Świetne fotografie.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Który sportowiec wyróżnił się w tym roku? Rusza zgłaszanie kandydatur

2 grudnia 2021

W Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta...

czytaj więcej»

W Książnicy odbył się Festiwal Pluszowego Misia

2 grudnia 2021

Dzień Pluszowego Misia hucznie świętowano w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu....

czytaj więcej»

Kaliszanie upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów

2 grudnia 2021

czytaj więcej»

Odbyła się premiera książki “Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939”

2 grudnia 2021

„Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939” to pierwsza...

czytaj więcej»

Powstał „Fortepian ze strychu” – bajka i audiobook dla dzieci

2 grudnia 2021

Do rąk przedstawicieli kaliskich instytucji i organizacji trafił pakiet promujący...

czytaj więcej»

Pełna para na budowach. Listopad i inwestycje w Kaliszu

2 grudnia 2021

Śródmiejska wróciła do życia, Nowy Świat w połowie otwarty, początek...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter