baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Złamali zakaz mimo wyroku. Co im grozi?

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. Warto pamiętać, że złamanie sądowego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Tylko wczoraj policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy odpowiedzą za tego typu przestępstwo.

Zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny orzekanym przez sąd wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń drogowych skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Najczęściej stosowany jest w przypadku osób, które spowodowały wypadek, katastrofę w ruchu drogowym, naraziły na bezpośrednie niebezpieczeństwo inne osoby, czy też prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Tylko wczoraj kaliscy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pomimo orzeczonego wobec nich środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Pierwszy z uczestników ruchu drogowego został zatrzymany do kontroli na terenie Kalisza, przez dzielnicowych. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 30-latek siedzący za kierownicą toyoty miał aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna nie powinien wsiadać za kierownicę jeszcze przez trzy miesiące.

Drugi z kierowców został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol z Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas sprawdzeń w systemach informatycznych okazało się, że wobec 49-letniego kierowcy volkswagena sąd orzekł 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna postanowił nie zastosować się do decyzji sądu i wsiadł za kierownice auta.

Obaj lekkomyślni kierowcy muszą teraz liczyć się z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Przypominamy, że:

Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

źródło: KMP Kalisz, fot.: archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze