„Złota” hala sportowa oddana do użytku. Wygląda profesjonalnie [ZDJĘCIA]

Imponująca. Tak bez najmniejszych wątpliwości można powiedzieć o hali sportowej wybudowanej przy Technikum im. Świętego Józefa, które pod względem wyposażenia szkoły zaczyna zdecydowanie wyróżniać się na tle innych kaliskich placówek. Oprócz pełnowymiarowej powierzchni hala posiada także trybuny liczące 500 miejsc.

ZST przy ul. Złotej wystartowało w 2017 roku i jest jedną z najbardziej obleganych kaliskich szkół średnich. W 2021 roku spośród 10 najchętniej wybieranych przez kandydatów do kaliskich szkół kierunków, aż 3 to kierunki oferowane przez “Złotą”. Szkoła posiada 28 sal lekcyjnych, 7 pracowni komputerowych, warsztaty technologii drewna, warsztaty mechatroniczne oraz studio fotograficzne z ciemnią. Dla porównania jeszcze 4 lata temu do dyspozycji uczniów były tylko 4 sale lekcyjne i 1 pracownia informatyczna.

Ojcem sukcesu placówki jest ks. dr Adam Kraska, który rozpoczął wczorajszą uroczystość. W tym momencie serdecznie polecam moją rozmowę z księdzem dyrektorem w ramach cyklu “Bez Cienia Fikcji”. Rozmawialiśmy zarówno o szkole, jak i o twórczości artystycznej ks. Kraski, który w swojej karierze literackiej wydał kilka tomików poetyckich, jak i powieści, m.in. “Dobrego Łotra”.

Biskup Damian Bryl podzielił się z publicznością trzema doświadczeniami związanymi z otwarciem hali sportowej: – Pierwszym z nich jest uczucie radości, ponieważ uczestniczymy w pięknym i ważnym momencie. Drugim jest szacunek i wdzięczność. Trzecie to duma, ponieważ mamy tak wspaniałą salę – mówił Biskup Kaliski. – Szukajmy tego, co jest dobre dla tych młodych ludzi. Szukajmy sposobów, jak im pomóc, aby rośli na dobrych, wrażliwych, mądrych i odpowiedzialnych obywateli  – apelował bp Damian Bryl do przedstawicieli instytucji zgromadzonych podczas wydarzenia.

Tuż po poświęceniu sali przez biskupa nastąpiło pierwsze kopnięcie piłki. Dokonali tego absolwenci szkoły, którzy jeszcze w czasie nauki w technikum “wynegocjowali” sobie taką możliwość u księdza dyrektora. Obietnicy stało się zadość, a piłka wylądowała w siatce.

Następnie głos zabrała minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która mówiła o staraniach o dofinansowanie budowy hali, które to zostało przyznane w lutym 2017 roku. – Życzę, abyście byli mistrzami dla młodych ludzi, którzy się tu dziś zgromadzili, abyście pokazywali im, jak przejść życie z godnością, a także pomogli rozwinąć im skrzydła, aby sięgali oni gwiazd – mówiła minister Marlena Maląg, zwracając się do nauczycieli.

– Moi drodzy, takiej hali zazdroszczą nie tylko szkoły średnie, ale także i wyższe uczelnie. Zatem dobrze by było, abyście korzystali z tego całym sobą – mówiąc do uczniów poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Później nastąpiły przemówienia przedstawicieli wielu instytucji, a jako ostatni wypowiedział się Robert Gajor, czyli przewodniczący Samorządu Uczniowskiego “Złotej”, a także członek Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza – Zapewniam Państwa, że my, uczniowie Technikum im. Świętego Józefa, jesteśmy dumni z tej szkoły i szkoła będzie dumna również z nas. I daję słowo, że będziemy ją godnie reprezentować w każdej chwili naszego życia – mówił Robert Gajor.

Po jego przemowie wręczono “Lilie Świętego Józefa“, czyli nagrody przyznawane po raz pierwszy przez Technikum przy ul. Złotej. Laureatami zostali ks. bp Damian Bryl, minister Marlena Maląg oraz poseł Jan Mosiński. Na zakończenie uroczystości publiczność miała okazję obejrzeć spektakl uczniowski napisany przez Piotra Szczepaniaka oraz dyrekora szkoły ks. Adama Kraskę.

Ks. Dyrektor Adam Kraska nie tylko napisał, ale także osobiście wystąpił w sztuce, która była osadzona w realiach szkoły. Wcielił się w rolę woźnego Zimińskiego, na początku niedocenianego przez uczniów, a następnie szanowanego za mądrość życiową. Kluczową rolę w całym dziele pełniło światło, które symbolizowała lekceważona przez wszystkich przepalona żarówka, wymieniona w końcu przez woźnego Zimińskiego.

Po zakończeniu spektaklu zaproszeni goście udali się na poczęstunek, a uczniowie wracali do domów bądź do internatu, aby przygotować się na kolejny dzień w szkole. Być może z wf-em na nowo odnowionej sali gimnastycznej.

Zdjęcia wykonał Jakub Grajek

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter