“Złoty wrzesień” – kampania na temat nowotworów wieku dziecięcego

Kampania „Złoty Wrzesień” ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego oraz okazanie solidarności i wsparcia dla dzieci walczących z rakiem, ich rodzin, opiekunów oraz osób, które pokonały chorobę. Biorą w niej udział organizacje, samorządy i podmioty prywatne z całego świata. W ubiegłym roku do kampanii przyłączył się Parlament Europejski, a do akcji przyłącza się coraz więcej miast i regionów z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Zagadnienia związane z nowotworami dzieci znalazły szczególne miejsce w opublikowanej w tym roku Europejskiej strategii walki z rakiem, która jest jednym z kluczowych priorytetów Unii Europejskiej. Organizatorem kampanii w Polsce jest Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka Ewa Kopacz, we współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej, któremu przewodniczy Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. Złota wstążka, która jest symbolem kampanii, nawiązuje do najcenniejszego kruszcu i reprezentuje największą wartość – zdrowie dzieci. Partnerzy kampanii, w geście solidarności, rozświetlają na złoto charakterystyczne dla danego regionu budynki.

Nowotwory są dziś główną przyczyną śmierci wskutek choroby wśród dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia. W samym 2020 roku, na terenie UE, chorobę zdiagnozowano u ponad 15 500 dzieci i nastolatków, a ponad 2000 młodych pacjentów zmarło na raka.

Należy zaznaczyć, iż istnieją znaczące różnice między nowotworami występującymi u dzieci i u dorosłych pod względem rodzaju nowotworu, jego szybkości rozprzestrzeniania się oraz metody leczenia. Do czasu diagnozy 80% nowotworów u dzieci rozprzestrzenia się na inne części ciała, natomiast w przypadku dorosłych odsetek wynosi 20%.

Aby skutecznie walczyć z nowotworami, podejmowanych jest szereg działań na poziomie ogólnoeuropejskim. Opublikowany w tym roku Europejski plan walki z rakiem jest przełomowym etapem tworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej, która ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej  jak najlepszy dostęp do leczenia, odpowiednią opiekę oraz przeciwdziałać czynnikom wpływającym na zachorowania.

Jeszcze w tym roku Komisja Europejska zainauguruję “Inicjatywę na rzecz pomocy dzieciom chorym na raka” której celem jest zapewnienie , aby dzieci miały dostęp do szybkich i optymalnych form wykrywania, diagnostyki, leczenia i opieki. Nowa sieć kompleksowych ośrodków onkologicznych umożliwi wymianę najlepszych praktyk i standardów opieki nad dziećmi chorymi na nowotwór, uzupełniając działania podjęte w ramach nowych europejskich sieci referencyjnych.

“Inteligentna karta osoby żyjącej z rakiem lub wyleczonej” to z kolei instrument, który będzie uwzględniać specyficzną sytuację dzieci żyjących z rakiem lub wyleczonych , w tym długoterminowe monitorowanie skutków i potencjalnej toksyczności leczenia, rehabilitację, wsparcie psychologiczne, moduły edukacyjne, łączność z pracownikami służby zdrowia oraz informacje na temat wcześniejszej historii klinicznej.

Zaktualizowany europejski system informacji o raku bedzie zawieral specjalnie dostosowaną sekcję poświęconą nowotworom dziecięcym, która ułatwi monitorowanie i dalsze badania.

Przegląd rozporządzeń w sprawie sierocych produktów leczniczych i produktów leczniczych stosowanych w pediatrii pozwoli poprawić warunki prowadzenia badań nad nowymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu nowotworów występujących w populacji pediatrycznej.

W 2022 roku zostanie ustanowiona “unijna sieć młodzieży żyjącej z rakiem lub wyleczonej” która będzie łączyć młode osoby walczące z rakiem lub wyleczone i ich rodziny, a także formalnych i nieformalnych opiekunów. Szczególna uwaga poświęcona będzie działaniom ograniczającym niekorzystny wpływ raka na edukację dzieci i młodzieży dotkniętych chorobą nowotworową.

Inicjatywa “nowotwory dziecięce oraz nowotwory u nastolatków i młodych dorosłych: zwiększenie częstotliwości i jakości leczenia’ w ramach programu Horyzont Europa, pozwoli lepiej zrozumieć, jak wyglądają inicjacja i progresja choroby nowotworowej, oraz przyspieszyć zmiany w zakresie opieki nad dziećmi chorymi na raka dzięki danym opartym na dowodach, pozwalającym na uzyskanie postępu w diagnostyce, leczeniu i wsparciu osób żyjących z rakiem lub wyleczonych.

Na działania mające na celu walkę z nowotworami Unia Europejska przeznaczy w najbliższym czasie łącznie około 4 miliardy euro.


Źródło: Urząd Miasta Kalisza; Fot.: arch.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter