baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Złożenie kwiatów na grobie śp. Gabrieli Zych

Wiceprezydenci miasta Grzegorz Kulawinek oraz Mateusz Podsadny złożyli kwiaty na grobie śp. Gabrieli Zych, kaliszanki, która 13 lat temu zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Gabriela Zych była prezesem stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu i inicjatorką budowy w tym mieście Pomnika Ofiar Katyńskich. W Katyniu został zamordowany jej teść – kpt. Stefan Zych.

Urodziła się 31 maja 1941 roku w Kaliszu. Po maturze pracowała krótko w sądzie, następnie rodzina Zychów żyła z chałupnictwa.

Po śmierci męża – Leszka Zycha – uznała, że jej obowiązkiem jest zajmowanie się tematem katyńskim. Kompletowała pamiątki i zbiory na temat zbrodni katyńskiej. Na dzień przed katastrofą posadziła w Kaliszu Dęby Pamięci ku czci Ofiar Katynia i odsłoniła tablicę pamiątkową poświęconą zamordowanemu w Katyniu gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu, który urodził się i uczył w Kaliszu.

10 kwietnia leciała do Katynia po raz piąty.

Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

mhp

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze