Zmarł dr Zbyszko Szmaj

Nie żyje dr Zbyszko Szmaj - były burmistrz Ostrzeszowa, były radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a przy tym nauczyciel akademicki i wieloletni wykładowca Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, gdzie kierował Zakładem Zarządzania Publicznego i Prawa na Wydziale Nauk Społecznych.

Zbyszko Szmaj urodził się 12 czerwca 1935 r. w Zamościu (gm. Sieroszewice w powiecie ostrowskim). Pracując zawodowo, w 1982 r. obronił na Uniwersytecie Gdańskim pracę doktorską i uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych o specjalności: zarządzanie. Od 1958 zawodowo był związany z oświatą. Przez 22 lata do 1998 roku pełnił funkcję Dyrektora ZSZ nr 1 w Ostrzeszowie.  W 1998 roku został radnym Rady Miejskiej w Ostrzeszowie, a z woli Rady Miejskiej – Burmistrzem Miasta i Gminy Ostrzeszów w latach 1998-2002. W latach 2002-2006 był radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i przewodniczącym Komisji Statutowej. Był prezesem stowarzyszenia ,,Bezpieczny powiat” oraz Międzyszkolnego Klubu Strzelectwa Sportowego „LOK-Baszta” w Ostrzeszowie. Sam czynnie przez wiele lat uprawiał piłkę nożną w ostrzeszowskich klubach.

Jak informuje dr Beata Wenerska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych, Akademii Kaliskiej: “Odszedł od nas na zawsze nasz wspaniały kolega, przyjaciel, dr Zbyszko Szmaj. Od ponad dwudziestu lat był związany z naszą Uczelnią i Wydziałem Nauk Społecznych. Zawsze uśmiechnięty, niezwykle ciepły i życzliwy człowiek, cieszący się powszechną sympatią. Wyjątkowy wykładowca, oddany pracy i studentom Prodziekan Wydziału Zarządzania, kierownik Ośrodka Badań Regionalnych, kierownik Katedry, a następnie Zakładu Zarządzania Publicznego i Prawa w Wydziale Nauk Społecznych. Na zawsze pozostanie w naszych sercach i w pamięci.”

Niemal od momentu powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej związał się z uczelnią. W 2010 roku otrzymał z inicjatywy PWSZ Złoty Medal za Długoletnią Służbę, a w 2019 roku Medal ,,Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu”. Najbliżsi współpracownicy i studenci zwracają uwagę nie tylko na dokonania zawodowe dr. Zbyszka Szmaja, ale przede wszystkim na to, jakim był człowiekiem: wyjątkowo ciepłym, uczciwym i po ludzku dobrym.

Za swoje zaangażowanie został odznaczony i wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotymi Medalami za Zasługi dla LOK i „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, odznaczeniem łowieckim „Złom”, odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, odznaką „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP Byłych Więźniów Politycznych”, a także Tytułem Honorowym TPZO „Przyjaciel Ziemi Ostrzeszowskiej”, wreszcie Medalem ,,Za zasługi dla Miasta i Gminy Ostrzeszów”. Jest również laureatem wielu nagród resortowych.

Dr inż. Zbyszko Szmaj dał się poznać jako niezwykle pracowity, doskonale zorganizowany, zaangażowany i odpowiedzialny wykładowca i naukowiec. Znakomity organizator i skuteczny motywator działań. Zawsze czuły na potrzeby środowiska jak i pojedynczych ludzi, który nigdy nikomu nie odmawiał pomocy. Był zawsze wzorem do naśladowania, wielokrotnie pokazując, ile można osiągnąć rzetelną i systematyczną pracą. – “Będziemy mogli korzystać z jego dorobku, ale nie będzie nam dane poprosić go o radę, czy pomoc. Dla całego środowiska Akademii Kaliskiej to bolesna i trudna do zaakceptowania strata – dodają pracownicy Wydziału Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej.”

 

Źródło: AK

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Który sportowiec wyróżnił się w tym roku? Rusza zgłaszanie kandydatur

2 grudnia 2021

W Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta...

czytaj więcej»

W Książnicy odbył się Festiwal Pluszowego Misia

2 grudnia 2021

Dzień Pluszowego Misia hucznie świętowano w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu....

czytaj więcej»

Kaliszanie upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów

2 grudnia 2021

czytaj więcej»

Odbyła się premiera książki “Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939”

2 grudnia 2021

„Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939” to pierwsza...

czytaj więcej»

Powstał „Fortepian ze strychu” – bajka i audiobook dla dzieci

2 grudnia 2021

Do rąk przedstawicieli kaliskich instytucji i organizacji trafił pakiet promujący...

czytaj więcej»

Pełna para na budowach. Listopad i inwestycje w Kaliszu

2 grudnia 2021

Śródmiejska wróciła do życia, Nowy Świat w połowie otwarty, początek...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter