baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zmarł Edward Pudełko

9 lipca 2024 roku zmarł Edward Pudełko, ceniony archeolog i badacz historii Kalisza oraz regionu kaliskiego.

Edward Pudełko przez całe swoje życie zawodowe był związany z Kaliszem i Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Jako archeolog poświęcił się ochronie dziedzictwa kulturowego regionu. Jego dorobek obejmuje dziesiątki publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym, z których znaczna część ukazała się w „Roczniku Kaliskim”. W artykułach prezentował relacje i opracowania wyników prowadzonych prac wykopaliskowych. Dzięki jego pracom udało się ocalić od całkowitego zniszczenia tysiące obiektów archeologicznych pochodzących z naszego regionu. Był on również twórcą wielu pionierskich opracowań na temat pradziejów Kalisza.

Pudełko jako badacz wychował kilka następnych pokoleń archeologów. Był członkiem organizacji, takich jak Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk czy Komisja Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk.

Za swoje zasługi dla miasta i regionu, w 2019 roku Edward Pudełko został uhonorowany Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Miasta

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze