baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zmarł Józef Wojciech Krenz

W wieku 78 lat odszedł Józef Wojciech Krenz – postać doskonale znana kaliszanom jako dziennikarz, plastyk oraz autor licznych kronik filmowych dokumentujących życie miasta na przestrzeni kilku dekad. Jego bogata spuścizna artystyczna stanowi dziś bezcenne źródło wiedzy o przeszłości Kalisza i regionu.

Józef Wojciech Krenz urodził się w 1946 roku w Poznaniu, gdzie już w młodości związał się z ruchem studenckim, a od 1966 roku zaczął zajmować się fotografią i filmem. Swoje umiejętności filmowe doskonalił w Wydziale Filmowym Zakładu Doświadczalnego Biura Studiów i Projektów Energetycznych „Energoprojekt” w Warszawie. Po przeprowadzce do Kalisza pracował jako kierownik Działu Upowszechniania Sztuki, Wypoczynku i Rozrywki w Kaliskim Domu Kultury, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku, instruktor ds. filmu i fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury, kierownik referatu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia „PAX” oraz redaktor-reporter, a następnie samodzielny technik ds. audiowizualnych w kaliskim Oddziale Doskonalenia Nauczycieli. Jednocześnie, jako instruktor ds. fotografii, pracował w Młodzieżowym Ośrodku Kultury w Kaliszu.

Spuścizna artystyczna Krenza obejmuje kilkadziesiąt filmów reporterskich z lat 70. i 80., które dokumentują głównie wydarzenia kulturalne w byłym województwie kaliskim. Był także autorem cyklu albumów „Twarze, słowa i czas”, w których prezentował portrety reporterskie. W 2021 roku Archiwum Państwowe w Kaliszu zakupiło jego dorobek artystyczny, który obejmuje część biograficzną, audiowizualną, fotograficzną oraz rysunkową. Na stronie instytucji można również obejrzeć fragment kroniki jego autorstwa.

Msza żałobna odbędzie się w sobotę, 15 czerwca o godz. 9:00 w kaliskiej katedrze.

Fot. kalisz.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze