Zmarł Leon Lewandowski

Zmarł Leon Lewandowski – skrzypek, członek Kapeli Ludowej w Brzezinach, najstarszy muzykant ziemi kaliskiej, mistrz tradycji, wyjątkowy człowiek. W 2018 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga, był laureatem wielu festiwali i przeglądów, wielokrotnie doceniany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, odznaki honorowej Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, medalem Zasłużony dla Gminy Brzeziny, a także wraz z Kapelą medalem Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego. To wielka strata dla kultury ludowej Powiatu Kaliskiego.

Leon Lewandowski – ur. 04.04.1926 roku w miejscowości Pałka, gm. Brzeziny. Mieszkał w Jagodzińcu koło Brzezin w powiecie kaliskim. Od najmłodszych lat grał na skrzypcach i basach kaliskich oraz śpiewał. Był samoukiem, uczył się skrzypcowej sztuki podpatrując starszych muzykantów. Przez kilkadziesiąt lat grywał  na wiejskich weselach i zabawach. Tworzył różne składy kapel, m.in. z zespołem Strzelców. Leon Lewandowski rozpoczął nową erę swojego muzykowania w 1985 roku. Zaczął wtedy grać w składzie miejscowej, istniejącej od 1977 roku, Kapeli Ludowej „Brzeziny”. Wraz z kapelą grywał w całej Polsce i za granicą: w ZSRR, w Holandii, w Niemczech, we Francji, na Ukrainie. Wspólnie z „Brzezinami” zdobył pierwszą kazimierską nagrodę w 1997 roku. Jako skrzypek solista został także laureatem prestiżowych konkursów muzyki tradycyjnej. Zagrał na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2010, zajmując drugie miejsce, a trzecie w 2013 roku. Był nagradzany pierwszymi lokatami na Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka” w Sieradzu oraz na regionalnej Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. Uhonorowano Leona Lewandowskiego różnymi odznaczeniami, m.in. jako Zasłużonego Działacza Kultury (2002), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2008), Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” (2011), medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2017) wraz z Kapelą Medalem Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego (2017).

W 2017 Centrum Kultury i Sztuki dzięki wsparciu Województwa Wielkopolskiego wydało płytę muzyka. Wydawnictwo pn. „Nie takie wolne kawołki… Leon Lewandowski, skrzypek z Jagodzińca” to uwieńczenie tradycyjnej gry najstarszego muzykanta Ziemi Kaliskiej. Na płycie znalazły się utwory grane i śpiewane przez muzykantów na zabawach przedwojennych, owijoki, oberki, polki, np. słynna Jagodziora. Wraz z Kapelą Ludową Brzeziny Leon Lewandowski wiele razy reprezentował Gminę Brzeziny, byłe Województwo Kaliskie oraz obecny Powiat Kaliski na uroczystościach państwowych  i imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą.

Leon Lewandowski zmarł 26 marca 2021 r., był najstarszym muzykantem na Ziemi Kaliskiej, był jednym z ostatnich muzyków wiejskich w kaliskiem, uczących się tradycyjnej wirtuozerii od starszych pokoleń muzykantów jeszcze przed II wojną światową. Swoje umiejętności i świat zapomnianej już muzyki cały czas przekazywał młodszym muzykom. Pogrzeb Śp. Leona Lewandowskiego odbędzie się w 29 marca o godz. 15.00 w Kościele pw. Świętego Krzyża w Brzezinach.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze