baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Zmarł Mieczysław Wiśniewski – zasłużony kaliszanin i żołnierz Armii Krajowej

Wczoraj we Wrocławiu zmarł Mieczysław Wiśniewski – zasłużony kaliszanin, żołnierz Armii Krajowej, harcerz, a także członek Towarzystwa Miłośników Kalisza. Mieczysław Wiśniewski miał 97 lat.

Mieczysław Wiśniewski był wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, a także Odznaką „Zasłużony dla Miasta Kalisza”. W 2020 roku otrzymał również Medal „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”.

Urodził się 29 sierpnia 1925 r. W 1939 r. zdał do II klasy Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu, a w 1940 r. był wysiedlony z rodziną do Jasła. Dwa lata później ukończył trzyletnią Szkołę Handlową w Jaśle i pracował jako magazynier w Młynie Handlowym w Jaśle do 1944 r. W roku 1942 wstąpił do Armii Krajowej oraz był członkiem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Działał z bronią w ręku na terenach przy Przełęczy Dukielskiej i był jednocześnie dowódcą drużyny sanitarnej. W marcu 1945 r. powrócił do Kalisza i w lipcu otrzymał świadectwo 4-letniego Gimnazjum Kupieckiego, a w czerwcu 1946 r. uzyskał maturę w Liceum Handlowym. W sierpniu 1946 r. został powołany do wojska, a służbę pełnił jako pisarz w Sztabie Pierwszej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Od sierpnia 1948 r. pracował w Państwowej Centrali Handlowej we Wrocławiu jako księgowy, st. księgowy i kasjer do 1951 r. Po likwidacji PCH został przeniesiony z ciągłością pracy do Spółdzielni Ogrodniczej w Kaliszu jako kierownik organizacji i samorządu do 1961 r. Od roku 1967 był głównym księgowym i pełniącym obowiązki głównego ekonomisty w Kaliskiej Fabryce Fortepianów i Pianin w Kaliszu.

W 1980 r. Mieczysław Wiśniewski przeszedł na rentę inwalidzką II grupy. W latach 1984-1995 r. był również głównym księgowym w Kaliskim Towarzystwie Wioślarskim w Kaliszu. Od 1977 r. należał jako kombatant do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Od 1990 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła AK. Od 1988 r. do 2009 r. był członkiem Komisji Rewizyjnej Okręgowego Związku Działkowców.

Mieczysław Wiśniewski był także członkiem wspomnianego Towarzystwa Miłośników Kalisza od chwili jego powstania – roku 1976. Od roku 1995 był członkiem Miejskiego Komitetu Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Miasta Kalisza. Od 1976 r. członek Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych – członek zarządu, skarbnik. Na Zjeździe Absolwentów 7 czerwca 2008 r. otrzymał odznakę „Zasłużony Absolwent Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu”, a na zjeździe w czerwcu 2013 r. otrzymał tytuł „Honorowego Absolwenta”. W dzień Patrona Szkoły – 9 kwietnia 2015 r. otrzymał nagrodę „Bene Meritus” (dobrze zasłużony) przyznaną przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Był najstarszym absolwentem szkoły.

Mieczysław Wiśniewski, nawet pomimo podeszłego wieku i różnych zmagań ze zdrowiem, zawsze starał się uczestniczyć w życiu naszego miasta, uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia, a także w życiu środowiska harcerskiego i kombatanckiego. Szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych nie są jeszcze znane.

Fot.: arch.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Włodzimierz Staszak

Spoczywaj w spokoju Panie Mieczusławie

Najnowsze