reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Zmarł prof. Waldemar Wilhelm – były dyrektor kaliskiego teatru

W wieku 88 lat zmarł prof. Waldemar Wilhelm – dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w latach 1977-80, pedagog, reżyser. Był wybitnym specjalistą od ustawiania scen pojedynków i walk z użyciem białej broni, bójek, walk wręcz.

Jego pierwszą współpracą z kaliskim Teatrem był spektakl “Troilus i Kresyda” Williama Shakespeare’a w reżyserii Irmy Czaykowskiej w 1966, do którego tworzył układ pojedynków. W Kaliszu stworzył również dwa ostatnie przedstawienia w swojej karierze: w 2009 roku wyreżyserował spektakl “Turandot”, a w 2014 stworzył scenę szermierki w “Kupcu weneckim” w reż. Adama Nalepy.

W 2022 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał mu Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To jemu zawdzięczamy kultową scenę pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim w “Potopie” (1974). Daniel Olbrychski w jednym z wywiadów wspominał: „Ten pojedynek ustawiał najlepszy specjalista w Europie, prof. Waldemar Wilhelm ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Trenowaliśmy to z Łomnickim ponad dwa miesiące”.

Źródło: TBK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze