Zmiany w Narodowym Programie Szczepień
Ma być więcej i szybciej – tak w skrócie można ocenić zapowiedzi rządu względem programu szczepień przeciw koronawirusowi. Więcej ma być punktów szczepień oraz osób, które szczepienia wykonują, a wszystkie zapowiadane zmiany mają przełożyć się również na szybkość realizacji programu od II kwartału.
Władze chcą do końca II kwartału zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych. Przy tym planie wszystko według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego ma funkcjonować lepiej i najszybciej jak to będzie możliwe. Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Teraz mają zostać również uruchomione wyjazdowe zespoły szczepiące. W II kwartale poszerzy się także katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić. Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:
- przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
- szpitalach rezerwowych,
- szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
- punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
- punktach drive thru,
- zakładach pracy,
- aptekach.
Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
„Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln” – poinformował pełnomocnik rządu ds. sczepień Michał Dworczyk. „Przygotowujemy system na te dostawy – poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach” – dodał szef KPRM.
Rząd planuje jeszcze bardziej usprawnić proces, dlatego wprowadza także zmiany organizacyjne w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień. W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą się już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych. Poszerzona ma być też kadra szczepiąca. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
W marcu władze otworzyły rejestrację dla osób od 60. roku życia. „Teraz, chcąc przyspieszyć cały proces wprowadzamy nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Wchodzimy w etap szczepień populacyjnych” – poinformował Michał Dworczyk. W kwietniu uruchomione zostaną zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972.
Według rządzących – tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Jeśli dana osoba będzie już w gronie uprawnionych i nie zapisze się na szczepienie w danym dniu, będzie mogła to zrobić później. Dodatkowo władze zachęcają wszystkich do zgłaszania się na szczepienia za pośrednictwem formularza. To według słów premiera – najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji danej grupy wiekowej, poprzedzone jest to kontaktem ze strony infolinii.
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień. Wszyscy, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, mogą je znaleźć na stronie gov.pl/szczepimysię.
Źrodło: gov.pl