Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Znamy kandydatów na wójtów i burmistrzów podkaliskich gmin!

Znamy kandydatów na wójtów i burmistrzów okolicznych gmin. W miniony czwartek upłynął termin ich rejestracji do organów wyborczych. W tym gronie przeważają obecni włodarze, nie brakuje jednak nowych twarzy oraz powracających do polityki. Zapraszamy na przedwyborczą podróż po podkaliskich gminach!

Gdzie najwięcej kandydatów?

Analizę sytuacji rozpocznijmy od gmin z największą liczbą kandydatów. Tym razem powiat kaliski nie będzie na ustach całej Polski ze względu na liczbę pretendentów – najwięcej kandydatów zgłoszono w gminie Godziesze Wielkie, gdzie rezygnację składa wieloletni wójt Józef Podłużny. O jego fotel powalczą sekretarz gminy Małgorzata Banaś, Mariusz Szyszkiewicz, Mateusz Kubacki oraz Paweł Charendarz. Wszyscy startują z własnych komitetów, choć Banaś jest obecnie radna powiatowa z PSL, a Szyszkiewicz – radnym gminy z PiS.

Po trzech kandydatów na włodarza znajdą na swoich wyborczych kartach mieszkańcy gmin Opatówek, Brzeziny i Koźminek.

W Opatówku do rywalizacji stanie urzędujący burmistrz Sebastian Wardęcki. Będzie miał dwóch rywali. Pierwszym będzie obecny przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek – Mariusz Małoburski startujący z KWW Społecznicy, mający obecnie większość w radzie. Drugim zaś będzie Leszek Aleksandrzak. Były poseł i starosta kaliski, a także członek partii Nowa Lewica (ale również dawny członek PZPR) wystartuje z ramienia Nowoczesnego Opatówka, lokalnego stowarzyszenia stworzonego z inspiracji kaliskiego biznesmena Sławomira Jastrzębskiego, który stoi też na czele tej organizacji.

W Brzezinach dojdzie częściowo do powtórki z wyborów z 2018 roku. Wtedy urzędujący dziś wójt Marek Cieślarczyk (wówczas Kukiz’15) wygrał z ówczesnym włodarzem Brzezin, Krzysztofem Niedźwiedzkim z PSL. Teraz dojdzie do rewanżu, przy czym Cieślarczyk wystartuje z własnego komitetu. Obok tej dwójki wystartuje Robert Marszałek, wieloletni kierownik USC w Brzezinach i radny powiatowy reprezentujący barwy Lewicy.

Z kolei mieszkańcy Koźminka na pewno wybiorą nowego burmistrza, gdyż do rywalizacji nie stanie Iwona Michniewicz. W gronie pretendentów są przewodniczący rady miejskiej Włodzimierz Karasiński, pracująca w urzędzie radna powiatowa z PSL i członek zarządu powiatu kaliskiego w ratach 2014-2018 Monika Nowak oraz Henryk Trzebiński – radny gminy w latach 2002-2014, a w roku 2018 kandydat na wójta Koźminka, wówczas uzyskał trzecie miejsce.

Zaskakujący rywal w Szczytnikach

Po dwóch kandydatów wystartuje w gminach Blizanów i Szczytniki. W obu przypadkach obecny wójt zmierzy się z pretendentem. W Blizanowie rękawicę wójtowi Sławomirowi Musiołowi rzucił Artur Wojterski. Obaj kandydaci startują z własnych komitetów.

Szczególnie ciekawie zapowiada się starcie w Szczytnikach. Kontrkandydatem wójta Marka Albrechta będzie Mariusz Wdowczyk – znany w Kaliszu choćby z pełnienia funkcji członków zarządów takich spółek jak KLA czy Energa, a wcześniej z pracy w CBA. Start Wdowczyka – aktualnie prezesa spółki Port Gdańsk Eksploatacja – jest szeroko komentowany przez media ogólnopolskie, tym bardziej, że został on zgłoszony jako kandydat Trzeciej Drogi. Jak podało RMF.FM kandydat rozważa nawet rezygnację ze startu i jest zdziwiony tym, że informacja o tym wywołała tyle zamieszania. To znamienne, bowiem kandydaci muszą podpisać oświadczenie, że wyrażają zgodę na start na dane stanowisko.

Czy będą plebiscyty?

Na ten moment po jednym kandydacie zarejestrowały gminne komisji wyborczej w Cekowie-Kolonii, Stawiszynie, Żelazkowie, Liskowie i Mycielinie. Będą to urzędujący włodarze, a więc kolejno: Mariusz Chojnacki, Grzegorz Kaczmarek, Michał Kraszkiewicz, Maria Krawiec i Rafał Szelągowski. Oznacza to, że prawdopodobnie w tych gminach wybory będą miały formułę plebiscytu: mieszkańcy otrzymają karty do głosowania z pytaniem, czy za czy przeciw jedynemu kandydatowi. Mimo tego, że w każdej z gmin w wyborcze szranki staje tylko jeden kandydat, to i tak musi on uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

Dlaczego jednak padło słowo „prawdopodobnie”? Ponieważ zgodnie z kodeksem wyborczym, w takiej sytuacji gminna komisja wyborcza wzywa pozostałe komitety do dokonania dodatkowych zgłoszeń w ciągu 5 dni. Zakładając, że komisje uczyniły to zaraz po upływie terminu zgłaszania kandydatów na wójta i burmistrzów, czyli 14 marca, termin ten upłynie 19 marca. Wówczas będziemy mieli pełną listę kandydatów w wymienionych pięciu gminach.

***

Kampania zdecydowanie przyspiesza – do wyborów pozostało już mniej niż 3 tygodnie. Będziemy relacjonować jej przebieg na łamach naszego portalu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze