reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Znamy odpowiedź UM w sprawie rozbiórki radzieckiego obelisku

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu – temat, który często wraca. Co z jego lokalizacją oraz przyszłością spoczywających tam osób? Dziś w nocy obelisk – symbol Armii Czerwonej został ogrodzony taśmą, na której zawisła tabliczka: teren rozbiórki.

W mediach pojawiło się sporo opinii dotyczących tego, czy symbole radzieckie powinny być wyróżniane w przestrzeni publicznej. Jeśli jesteście ciekawi zdania różnych środowisk na ten temat – pisaliśmy o tym TUTAJ

Urząd Miasta przekazał nam, że nie prowadzi żadnych działań inwestycyjnych na terenie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich przy ul. Częstochowskiej oraz nie został powiadomiony przez jakikolwiek organ o takich działaniach.

Natomiast co kilka lat pojawiają się postulaty przeniesienia znajdujących się tam mogił i symboliki stojącego na terenie parku miejskiego monumentu.

Cmentarz jest ujęty w Gminnej ewidencji zabytków i jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Wszelkie działania na terenie nekropolii muszą być uzgodnione z Miastem oraz służbami konserwatorskimi. Do Urzędu nie wpłynął oficjalny wniosek w tej sprawie. Z uwagi na międzynarodową rangę, sprawa ta zostanie omówiona na najbliższej sesji Rady Miasta Kalisza.

Iwona Cieślak – Kancelaria Prezydenta Miasta

Urząd Miasta Kalisza zapewnia również, że nie posiadają informacji o aktach wandalizmu. „Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich nie stwierdzono zniszczeń”.

Źródło: UM Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze