Znamy stanowisko dyrektora w sprawie “Okrąglaka”

Temat kaliskiego szpitala jest coraz gorętszy! Otrzymaliśmy odpowiedź "Okrąglaka" oraz Dyrektor Departamentu Zdrowia UMWW. Jak odnoszą się do sytuacji?

Pracownicy szpitala uważają, że niepokój prezydenta może wynikać z niewystarczającej wiedzy na temat bieżącej działalności placówki. 

Sytuacja w “Okrąglaku”, według dyrektora nie jest taka, jak próbuje narzucić prezydent w swojej narracji. Władze informują, że szpital w ciągu 3 lat zrealizował program naprawczy, którego istotą było nie tylko wyeliminowanie uniemożliwiającej sprawne funkcjonowanie straty finansowej, ale przede wszystkim usprawnienie szeregu procesów medycznych i organizacyjnych. Według władz szpitala: Kaliszanie, chcą się leczyć w obiekcie. “Za okres styczeń – lipiec tego roku wykonaliśmy kontrakt na poziomie 110 %. Nie da się wygenerować tak potężnego przekroczenia kontraktu, w tak krótkim czasie w jednostce, której mieszkańcy nie ufają. To wywołujące niepokój także w sferze społecznej nadużycie z Pana strony, które godzi we wspólny wysiłek i nieprzeciętne zaangażowanie pracowników tego Szpitala. Koronnym potwierdzeniem wzorcowości naszej jednostki jest usilne dążenie Akademii Kaliskiej do utworzenia w szpitalu zaplecza klinicznego dla nowo tworzonego wydziału lekarskiego”. Jak informuje dyrektor: list intencyjny w tej sprawie został już podpisany.

Istotne znaczenie ma też zaangażowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, jako podmiotu tworzącego, który na bieżąco wspiera finansowanie inwestycji naszej placówki. Wystarczy wspomnieć o minionym roku, gdzie wartość wspieranych zadań opiewała na kwotę 15 704 947 zł. W tym roku wartość dotacji wynosi 16 343 729 zł.
 
Według władz obiektu, kaliski szpital i jego zespół ma bardzo duży potencjał do jeszcze lepszego rozwoju. Dodają, że nie naprawią jednak błędów systemowych wpływających na kształt funkcjonowania całości ochrony zdrowia. Miasto, natomiast, na swoim odcinku ma duże pole do popisu. W zakresie funkcjonowania POZ, gdzie w większości przypadków lekarze rodzinni są dzierżawcami pomieszczeń należących do Miasta Kalisza, ma Pan Prezydent wymierny wpływ na funkcjonowanie tych jednostek. Potrzeba tylko chęci i realnego, a nie wyłącznie politycznego zaangażowania. Szpital od wielu lat nagłaśnia przypadki pacjentów, którzy nie znaleźli właściwej pomocy w gabinetach POZ i na zasadzie odesłania są kierowani do SOR, bo „tam muszą się wami zająć”. SOR jest jednostką Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zgodnie z obowiązującymi przepisami winien zajmować się pacjentami w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Tak jednak nie jest i duża część pacjentów trafia do SOR, bo w gabinetach POZ nie była w stanie uzyskać należytej pomocy. Na nic zdały się kampanie prowadzone przez Szpital pt. „SOR-RY tu ratuje się życie”. Sytuacja w tym zakresie, co stwierdzam z ubolewaniem, nie zmienia się od wielu lat. Przerzucanie ciężaru leczenia z POZ na SOR to znaczący problem, bo w skrajnych wypadkach może skutkować tym, że pacjent, który rzeczywiście potrzebuje pomocy, na czas jej nie otrzyma.

 

O sytuacji pisaliśmy szczegółowo tutaj

 

Źródło: Szpital Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Władze miasta upamiętniły ofiary I wojny światowej

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Przebudowa części Alei Wojska Polskiego – będą utrudniania

14 sierpnia 2022

Od 18 sierpnia (czwartek) rozpocznie się kolejny etap robót drogowych...

czytaj więcej»

Wystartował konkurs „Drewno jest z lasu”

14 sierpnia 2022

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał,...

czytaj więcej»

Księgozbiór prof. Drewnowskiego już w Kaliszu

14 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama...

czytaj więcej»

Duma Kalisza powalczy o punkty w Jastrzębiu-Zdroju

14 sierpnia 2022

Kotwica Kołobrzeg i KKS Kalisz – te dwie ekipy, jak...

czytaj więcej»

Powiat Kaliski poszukuje stomatologów

14 sierpnia 2022

W związku z wejściem w życie 12 września 2019 r....

czytaj więcej»