baner_AK
reklama-SWWS

Znamy szczegóły 49. Festiwalu Pianistów Jazzowych!

Podczas festiwalu usłyszymy dziewięć koncertów w Auli UAM Kalisz, niebawem poznamy także wykonawców występujących na scenie klubowej. Niezapomniane wrażenia zagwarantują artyści z całego świata! Wszystko to odbędzie się w ramach 49. Międzynarodowego Festiwal Pianistów Jazzowych. Wyprzedaż biletów rozpocznie się w środę!

Jak informują organizatorzy festiwalu: „Przez wszystkie lata przez scenę w Kaliszu przewinął się cały panteon największych mistrzów fortepianu. W tym roku będziemy gościć dwóch wybitnych pianistów z Ameryki, których od lat planowaliśmy zaprosić”. Mowa oczywiście o Geoffrey Keezer oraz Aaron Parks. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 11 listopada. W Auli UAM Kalisz wystąpi o godzinie 18:00 polski kompozytor Daniel Nosewicz. Wykonane zostaną utwory z pierwszej płyty artysty pt. „The Shining”.

Daniel Nosewicz – g, kompozytor

Szymon Łukowski – ts, ss, a-fl

Michał Ciesielski – p

Adam Żuchowski – b

Sławek Koryzno – dr

Ignacy Wendt – tp, flgh

oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą maestro Rubena Silvy

Muszę powiedzieć, że jest to rewelacyjna muzyka. Jestem zachwycony kompozycjami Daniela Nosewicza. Myślę, że to będzie niezapomniany wieczór – powiedział Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Kaliskiej Ruben Silva.

Podczas #49MFPJ uczcimy Rok Romantyzmu w Polsce, ustanowiony przez Parlament RP, dwoma wybitnie polskimi projektami. Pierwszym z nich utworzyli: Kasia Pietrzko, Andrzej Chyra, Maciej Kądziela oraz Cyprian Kamil Norwid. Listy Norwida to projekt stworzony na specjalne zamówienie festiwalu „Chopin i Jego Europa” – jego koncepcja opiera się na muzycznej interpretacji wybranych listów czwartego wieszcza, czytanych przez znakomitego aktora, Andrzeja Chyrę. Świat improwizacji występuje w nim w intrygującej relacji z wyborem tekstów Norwida, będących dla muzyków impulsem do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego komentarza.

Kasia Pietrzko – p

Andrzej Świąs – b

Piotr Budniak – dr

Maciej Kądziela – as

Andrzej Chyra – recytacje / narrator

Pierwszy dzień wydarzenia zakończą gwiazdy muzyki zagranicznej pochodzący z USA, Danii-Wietnamu, czyli Geoffrey Keezer Trio. Artysta uzyskał kilka nominacji do nagrody Grammy, współpraca z uznanymi artystami, wysoko ceniona dyskografia i unikalne kompozycje powodują, że Geoffrey Keezer przyciąga uwagę typowo zarezerwowaną dla żyjących legend jazzu.

Geoffrey Keezer – p

Chris Minh Doky – b

Ryan Sands – dr

Kolejny dzień festiwalu rozpocznie się również o godzinie 18:00. W Auli kaliskiego UAM-u wystąpi duet z Austrii Fitzthum/Hofmaninger Duo. Organizatorzy informują, że występy muzyków austriackich zawsze należą do największych niespodzianek tego festiwalu.

 Alexander Fitzthum – organ, keyb, pianino

Lisa Hofmaninger – bass klarnet, saksofon

Kolejno w Kaliszu zaprezentuje się polski kwartet w składzie:

Leszek Kułakowski – p

Piotr Kułakowski – b

Tomasz Sowiński – dr

Leszek Żądło – ss

Leszek Kułakowski jest kompozytorem ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne, od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne. Kułakowski tworzy także muzykę współczesną, jest zwany guru „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem. Natomiast muzyczny dorobek Leszka Żądło to ponad 80 płyt, w których nagraniu uczestniczył, nagrania radiowe i telewizyjne, liczne koncerty, także charytatywne.

Jako ostatnia tego dnia zaprezentuje się Sarah McKenzie z kwintetem międzynarodowym. Każdy z muzyków pochodzi z innego kraju (Australia, Węgry, Anglia, Francja, Holandia). Współliderem tej formacji jest Węgier Gabor Bolla, który dobrał pozostałych muzyków. Australijska pianistka i wokalistka Sarah McKenzie uznawana jest przez brytyjskich i francuskich dziennikarzy muzycznych za następczynię Diany Krall a jej najnowszy album “Paris In the Rain” – zrealizowany dla prestiżowej Impulse Records – cieszy się sporym uznaniem i jeszcze w większą popularnością.

Sarah McKenzie – p, voc

Gabor Bolla – sax

Hugo Lippi – g

Pierre Boussaguet – b

Sebastiaan de Krom – dr

Niedzielne koncerty otworzy Marcel Baliński trio o godzinie 18:00. W programie:

Marcel Baliński – pianino

Franciszek Pospieszalski – b

Krzysztof Szmańda – dr

Tego dnia na scenie odbędą się także „Dziady” wydane w listopadzie 2019 roku. Są one rodzajem bezprecedensowego, jazzowo-elektronicznego spektaklu dźwięków, ilustrującego II część dramatu Adama Mickiewicza. Oprócz High Definition Quartet, udział w nagraniach wzięli też pionierzy muzyki ambientowej: William Basinski, Fennesz, Krzysztof Knittel, Igor Boxx i Robert Rich.

Piotr Orzechowski – pianino

Mateusz Śliwa – as

Max Mucha – b

Grzegorz Pałka – dr

Igor Boxx – DJ

Wydarzenie zakończy Aaron Parks z formacją Little Big. Według organizatorów wykonawca wyróżnia się melodyjnością, ciekawą harmonią oraz aranżacjami. Jest to jeden z bardziej liczących się muzyków na świecie. Albumem „Little Big” 35-letni Aaron Parks wraca do formuły muzykowania, którą zapoczątkował w 2008 roku płytą „Invisible Cinema”. Amerykański pianista grał tam nie tylko na fortepianie, ale także na keyboardach, zaś głównym partnerem w obrębie ekspozycji melodii był elektryczny gitarzysta Mike Moreno.

Aaron Parks – p

Greg Tuohey – g

DJ Ginvard – b

Tommy Crane – dr

Natomiast w przededniu wydarzenia, jak co roku odbędzie się spotkanie z zasłużonym i wybitnym muzykiem. W tym roku gościem Jana Cegiełki będzie Adam Makowicz. Rozmowa rozpocznie się o godzinie 19:00 w sali Studio w CKiS.

Sprzedaż biletów w ramach49. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych rozpocznie się w środę – 28 września. Ceny nie zmieniły się względem roku poprzedniego. Karnet obowiązuje na wszystkie koncerty Festiwalu czyli łącznie 9 koncertów w ciągu 3 dni Festiwalu. Bilet obowiązuje na wszystkie koncerty w danym dniu Festiwalu czyli 3 koncerty.

CENA KARNETU – 300,00 zł

CENA BILETU – 120,00 zł

Zakup karnetów oraz biletów:

• online www.ckis.kalisz.pl

• kasa CKiS tel. 62 765 25 52 (kasa czynna w godz. 13.00-18.00)

Źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze